24.09.2021 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Pet Şişelerdeki Tehlikenin Farkında mısınız?

Pet Şişelerdeki Tehlikenin Farkında mısınız?

Son günlerde damacanaların temizliği ile ilgili duyulan endişelerden dolayı gözler pet şişelere çevrildi. Aslında damacanalardan daha tehlikeli olan pet şişeler sadece 1 defa kullanılırken damacanaların 551 defa kullanılabilmekte,vatandaşların öncelikle pet şişe kullanımı ile ilgili bilinçlendirilmesi gerekmektedir. Damacanaların ve pet şişelerin saklanma koşulları vardır. Bu koşullar sağlanmadığında suların kirlenmesi ve insanların sağlığını tehdit etmesi kaçınılmazdır.

Damacana ve pet şişelerin saklanma koşulları nelerdir?

  • İçme suyu üretimi yapan fabrikaların düzenli olarak denetlenmesi, bu denetlemelerin habersiz yapılması ve üretim koşulları sağlıksız olan yerlere caydırıcı cezalar verilmesi gerekmektedir.
  • Denetimi yapılan yerlerin temiz olması içme sularının da temiz olması anlamına gelmez. Damacana ve suların satış noktalarında da kirlilik oluşabilir. Satış koşullarına dikkat edilmeli, özellikle tüp satılan yerlerde su satışı yapılmamalı, ezik ya da kırılmış damacana ve pet şişeler kullanılmamalıdır. Deforme olmuş şişe ve damacanalarda kanserojen maddelerin üremesi daha kolay olduğu için buzdolabında ya da rafta gördüğünüz şişeleri satın almamalısınız.
  • Boş şişelere su doldurup buzdolabına koymak ve sürekli kullanmak yanlıştır. Temiz su içmek sadece üreticilerin ve satış noktalarının sorumluluğunda değildir. Soframıza gelen temiz suyu biz kendi yanlış uygulamalarımızla da kirletebiliriz. 0.5 ya da 1.5 litrelik pet şişeleri tek kullanımlıktır. İçini tekrar doldurup kullanılmamalıdır.
  • Damacanalardan pompa ya da sebil aracılığı ile içtiğimiz sular temiz olsa da pompanın ya da sebilin kirli olması zararlı bakterilerin üremesine neden olur. Bu nedenle damacana pompalarının ve sebillerin temizliğine özen gösterilmelidir. Unutulmamalıdır ki suların temiz üretilmesi ve satışının hijyen koşullarına uygun olarak yapılması kadar bizim su tüketiminde ve muhafazasında bilinçli olmamızda önemlidir.

Bir önceki yazımız olan Lazer Epilasyon Hakkında Bilinmesi Gerekenler başlıklı makalemizde sağlık ve sağlık haberleri hakkında bilgiler verilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ