25.07.2021 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Kabızlık Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kabızlık Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kabızlık oldukça sıkıntı ve rahatsız yaratan olumsuz bir olaydır. Kişilerin yaşantıları boyunca karşılaşabileceği kabızlık rahatsızlığına karşı bazı tedbirlerden faydalanmaları ve kabızlık oluşumunu engelleyecek seçeneklerden yararlanmaları gerekmektedir. Bağırsak hareketlerinin tembelliğinden ve yetersiz çalışmasının neticesi olan kabızlık önemsenmesi gereken rahatsızlıklardandır.

Kabızlık sorunu ile karşılaşan kimselerde mutlaka sıkıntı ve zahmet birlikte bulunacaktır. Günümüz gençliğinin beslenme şekli olan fast-foot denilen ve oldukça sağlıksız olan gıda ve besin maddeleri ile beslenme sonucunda oluşan kabızlık rahatsızlığına daha çok rastlanılmaktadır. Kişilerin tuvalet ihtiyaçlarını ve gereksinimleri karşılamaları farklı farklıdır. Kimileri düzenli ve rahat bir tuvalet gereksinimini karşılarken kimileri ise zahmetli ve sıkıntılı bir tuvalet ihtiyacı ile karşı karşıya kalabilirler. Kabızlık şikayeti ile karşılaşan kişilerde şişkinlik ve doygunluk hissi fazladır. Sık sık karın ağrısı, aşırı şekilde gaz yoğunluğu yaşarken dışkılamasını yapmakta zorlanır ve hatta bunu gerçekleştiremez. Kabızlığın oluşmasının çeşitleri kişilere göre farklı farklıdır. Bunlar arasında en önemli etken olarak beslenme ve bağışıklık sisteminin yeteri derecede düzenli olarak çalışmaması ve işlememesidir. Alkollü içecekler, asitli içecekler ve katı gıdalarla beslenen ve bu beslenme tarzını kendisine yerleştirmiş bulunan kişilerde sıkça kabızlık sorunu ile karşı karşıya kalınabilir.

Bazı kişilerde ise sadece evlerindeki ortamda tuvalet ihtiyaçlarını giderebilirken dışarıdaki yerlerde hijyenin ve temizliğin olmadığı durumlarda kendisinde titizlik ve takıntı teşkil eden sebepleri oluşturduğundan dolayı tuvalet ihtiyacını giderememekte bu da kabızlığın oluşumuna zemin hazırlayabilmektedir. Kabızlık ile karşılaşan ve bunu sıklıkla yaşayan kişilerde düzenli olarak aynı zamanda tuvalet ihtiyacını gidermelerini kendilerine alışkanlık haline getirmeleri ilk olarak yapabileceklerindendir. Yine lifli ve posası fazla olan besin maddelerini hayatlarına dahil ederek beslenme tarzlarını bu yönde değerlendirmeleri gereklidir.

Kabızlık çeken kişilerin başkalarının önerilerine uyarak bağırsaklarını temizlemek için bazı otlardan yardım almamaları da gerekmektedir. Fazla şekilde ve sık bir şekilde kullanılan sinameki bağırsaklarımızdaki yararlı maddelerin de bir anda yok edilmesini ve boşaltılmasına sebep olduğundan fazla miktarda kullanılmaması doktorlar tarafından da söylenmektedir.

Bir önceki yazımız olan Anjin ve Görülen Belirtileri başlıklı makalemizde hastalık çeşitleri, sağlık ve sağlık haberleri hakkında bilgiler verilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ