24.09.2021 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Bebeklerin Uyku Düzeni

Bebeklerin uyku düzeninin oturtulması sabır ve zaman gerektiren bir durumdur.

Bebeklerin Uyku Düzeni

Bebeklerin uyku düzeninin oturtulması sabır ve zaman gerektiren bir durumdur. Her bebek uyku sorunu yaşamaktadır ve annelerin plan dahilinde bu sorunu çözmeleri gerekmektedir. Düzenli ve yeterli uyumayan bir bebek hem sinirli olur hem de beslenme sorunu yaşayabilir.

Yeni doğan bir bebek ilk haftalarda günde yaklaşık 16-18 saat uyumaktadır. 3. aydan itibaren günde 15 saate düşer. Fakat bir bebek asla aralıksız olarak 3 saatten fazla uyumaz.  Bebeğiniz acıktığı için, altını kirlettiği için veya sadece oyunlar oynamak ve sizinle bir arada olmak için sürekli uyanacaktır. Bu durum çoğu bebekte 6 ay sürer. Yani doğumdan sonraki ilk 6 ay uykusuzluğa hazır olmalısınız. Burada yapmanız gereken bebeğinizi hep aynı saatte yatırmaktır. Bu sayede bebeğinizin uyku düzeni oluşacaktır. Zaten bebeğiniz uykusu geldiğinde gözlerini ovuşturacak ve kulaklarını çekiştirerek huysuzlanacaktır.

Bu süreçte bebeğinizin gece ve gündüz ayrımını öğrenmesinde fayda var. Gündüz bebeğinizle oyunlar oynayın, onunla konuşun ve ilgilenin. Uyku vakti geldiğinde ise ışıkları kapatın ve ilgisini çekecek eşyalardan bebeğinizi uzak tutun. Örneğin, bulaşık makinesi ve çamaşır makinesini çalıştırmayın.  Ayrıca bebeğiniz 2 aylık olduğunda kucağınızda sallayarak uyutmak yerine yatağında kendi kendi uyumasını sağlayın. Unutmayın, ilk aylarda bebeğinizin uyku düzenini oluşturabilirseniz, ilerleyen aylarda çok rahat edersiniz.

Bebeğinizin yalnız uyuması için izlemeniz gereken birkaç adım var. Eğer sizde yalnız başına uyuyamayan ve sürekli ağlayan bir bebeğe sahipseniz bu yazıyı dikkatli okumalısınız.

Bebekler 2. aydan sonra günde 15 saat kadar uyumaya ihtiyaç duyarlar. İlk haftalardaki gibi kesintili uyku yerine, deliksiz uyumaya başlarlar. Bu nedenle bu süreci daha kolay atlatmanız mümkündür.  Başlangıçta bebeğinizi yatağına yatırın ve sizi görebileceği bir yerde elini tutarak uyumasını bekleyin. İlk 2 hafta bu şekilde bebeğinizi yatağında uyumaya alıştırın. 2 haftanın sonunda sizi görebileceği bir yerde bebeğine dokunmadan bekleyin. Bir müddet sonra bebeğinizden biraz uzakta oturun. Gittikçe uzaklaşarak en sonunda kendi başına uyumasını sağlayabilirsiniz.

Bebeğiniz uyuduktan sonra 5′er dakika arayla 3 defa onu kontrol edin. Eğer uyanırsa sırtına yavaşça okşar gibi vurun. Eğer ağlaması kesilmezse uyuyana kadar başından ayrılmayın. Fakat yatağından almayın. Bebeğiniz duruma alışana kadar kucağınıza gelmek isteyecektir. Yılmayın ve bebeğiniz alışana kadar sabredin. Bebeğiniz uyumadan önce muhakkak iyi geceler öpücüğü vermelisiniz. Bebekler annelerinin şefkatine ve korumasına ihtiyaç duydukları için sürekli ten temasında bulunmak isterler. Kendilerini güvende hissetmeye ihtiyaçları vardır. Bu nedenle küçük bir iyi geceler öpücüğü bebeğinizin rahatlamasına ve sakinleşmesine olanak tanıyacaktır.

Bir önceki yazımız olan Anne Sütünün Bebekler İçin Önemi başlıklı makalemizde sağlık, sağlık haberleri ve sağlıklı beslenme hakkında bilgiler verilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ