21.09.2021 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Anne Sütünün Bebekler İçin Önemi

Bebeklerini kucaklarına alan annelerin bu özel anında ağlayarak acıktığını belli eden bebeklerini doyurmak için verilen anne sütü oldukça önemlidir.

Anne Sütünün Bebekler İçin Önemi

Bebeklerini kucaklarına alan annelerin bu özel anında ağlayarak acıktığını belli eden bebeklerini doyurmak için verilen anne sütü oldukça önemlidir. İlk bebeklik anından itibaren anne sütü anne ile bebek arasındaki iletişimi de kuvvetlendirerek arttırmaktadır. Çocuğun anne tarafından emzirilerek beslenmesi oldukça önemlidir ve bu sağlık açısından da faydalı ve yararları saymakla bitirilemeyecek kadar çoktur.

Yapılan tıp alanındaki araştırmalar göstermektedir ki bebeklerini anne sütü ile besleyen annelerde meme kanseri hastalığına daha az oranda rastlanılmaktadır buna karşın bebeklerini emzirmeyen annelerde ise meme kanserine daha fazla rastlanılmaktadır. Bu da bize gösteriyor ki anne sütü bebeklere olduğu kadar emziren annelere de fayda sağlamaktadır.

Bebeklik dönemlerinde anne sütü ile beslenen bebeklerde hastalıklara karşı koruyucu mekanizma oluşturduğu için hastalıklara daha az rastlanılmaktadır. Daha ileri ki yaşlarda bile anne sütünün koruyucu etkileri ve gücü kendisini hissettirebilmektedir. Anne sütü bebeklerimizin gelişmeleri sırasında içerisinde bütün gerekli maddeleri barındırmakta ve herhangi bir katkı ve ilave ek bir gıdaya ise kesinlikle ihtiyaç ve gereksinim duyulmamaktadır. Anne sütünün hazmı kolaydır. Bebeğimizin gelişiminde ve biyolojik yapısında olumlu etkilerini ise saymakla bitiremeyiz.

Anne sütünde bebeğimizin karşılaşabileceği hastalıklara karşı da koruyucu bir mekanizma oluşmasına sebep olabilecek besin grupları bulunmaktadır. Anne sütü içerisindeki mineraller ile de oldukça farklı özellikleri barındırmaktadır. Anne sütündeki yağ oranı da tam seviyesindedir. Anne sütü bebeğin gelişimi için yeterli seviyede annede bulunuyor ve bebeğin gelişimi için yeterli miktarda ise anne kesinlikle bebeğini emzirmelidir ancak anne sütünün yeterli gelmediği ve bebeğin tokluğunu sağlayamadığı durumlarda hazır mamalara yönlenebiliriz. Son dönemlerde bebek mamaları içerisindeki maddelerde de bebek için gerekli besin maddelerini içerisinde bulunduran hazır mama çeşitleri bulunmaktadır.

Anne sütünü arttırabilmek için annenin bol su ve sıvı gıdalar içerek anne sütünü arttırması sağlanabilir. Bir de annenin hamilelik ve bebeğinin doğumundan itibaren kendisinde stres ve gerginlik oluşturabilecek olaylardan uzak durması gerekir ki stres ve gergin ortamlar anne sütünün azalmasını ya da tamamen bitmesine sebep olabilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Bebeklerde Dengeli ve Sağlıklı Beslenme başlıklı makalemizde sağlık, sağlık haberleri ve sağlıklı beslenme hakkında bilgiler verilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ