21.04.2024 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Bağışıklık Güçlendirici Besinler

Bağışıklık Güçlendirici Besinler

İçindekiler

Bağışıklık Güçlendirici Besinler. Genel bağışıklığı destekleyen ve arttıran birkaç bağışıklık güçlendirici besinler vardır. Çocukların ve yetişkinlerin bağışıklık sistemini güçlendirmek için yardımcı olan en iyi besinlerden bazıları.

Bağışıklık sistemimiz bizi çeşitli rahatsızlıklardan korumada önemli bir rol oynamaktadır. Aslında vücudumuzun savunma sistemi olarak hizmet eder ve mikroorganizmalara neden olan hastalıklara karşı savaşmaya yardımcı olur. Bakteri, virüs ve mantar gibi çeşitli patojenlere karşı savaşan özel hücreler, dokular, organlardan oluşur. Bununla birlikte, bağışıklık sisteminin sorunsuz çalışması için belirli besin maddelerine ihtiyacı vardır. Bu temel besin maddelerinin veya yaş, stres ve kirlilik gibi diğer faktörlerin eksikliği bağışıklığı engelleyebilir.

Bağışıklık sisteminin zayıf olması kişiyi çeşitli hastalıklara karşı savunmasız hale getirir. Bu nedenle, çeşitli sağlık sorunlarını önlemek için bağışıklık sistemimizi sağlıklı tutmak çok önemlidir.

Bağışıklık Güçlendirici Gıdalar

Bağışıklık sistemi düzgün çalışması için spesifik besinler gerektirir. Bu besinler veya güçlendiriciler bağışıklık sistemini güçlendirmeye ve işlevini geliştirmeye yardımcı olur, böylece bizi çeşitli enfeksiyonlardan korur.

Vitaminler

Birçok vitamin, bağışıklık sistemini güçlendirmede ve çeşitli hastalıkları önlemede önemli bir rol oynar.

A Vitamini – Hücrelerin ve dokuların büyümesine ve onarımına yardımcı olur ve onları bakteri, virüs ve mantarlara karşı savaşma kabiliyeti haline getirerek güçlendirir. A vitamini, mukoza zarını nemli tutmaya yardımcı olur, böylece vücuda girmeye çalışan mikropları yakalayabilir.

B Vitamini – Çalışmalar, düzenli olarak B vitamini alımının, bağışıklık sisteminin hayati bir parçası olan beyaz kan hücrelerinin sayısını arttırdığını göstermektedir. Ayrıca vücuda enerji sağlarlar ve bu sistemin verimliliğini korurlar.

C Vitamini – C vitamini, en önemli bağışıklık sistemi vitaminlerinden biri olarak kabul edilir. İmmünolojik protein olan interferon üretimine yardımcı olarak bağışıklığı arttırır. Ayrıca bazı anti stres hormonlarının üretimine yardımcı olur. Bağışıklık sisteminin normal çalışması için faydalı olan bir tripeptit olan vücuttaki glutatyon seviyesini arttırır.

E Vitamini – E vitamini, bağışıklığı artıran ve vücudu enfeksiyon ve hastalıktan koruyan güçlü antioksidan özelliklere sahiptir. Ana rolü zararlı serbest radikallere karşı koruma sağlamaktır. Ayrıca, bağışıklık sisteminin birincil mücadele bileşenleri olan beyaz kan hücrelerinin üretimine yardımcı olur.

Bitkiler

Bitkiler büyük bağışıklık sistemi güçlendiricileri olarak hizmet eder. Bitkileri takviye olarak kullanmanın en iyi yanı, bu bitkilerin çoğunun yan etkileri olmaması ve mükemmel sonuçlar vermesidir.

Sarımsak – Sarımsağın güçlü bir bağışıklık sistemi güçlendirici olduğuna inanılmaktadır. Bağışıklık sisteminin işlevlerini geliştiren ve bizi soğuk algınlığı, boğmaca, bronşit ve grip dahil olmak üzere çeşitli hastalıklardan uzak tutan antimikrobiyal, antienflamatuar ve balgam söktürücü özelliklere sahiptir.

Ekinezya – Bu bitki, makrofajlar, lenfokinler ve interferon gibi bağışıklık sisteminin çeşitli bileşenlerini uyarmaktan sorumludur. Ekinezya antibakteriyel, antiviral ve antifungal özelliklere sahiptir ve ayrıca vücudun farklı bölgelerine kan akışını artırarak genel dolaşımı iyileştirir.

Geven Otu (Astragalus) – Diğer ismi Geven Otu olan Astragalus, fagosit aktivitesini arttırma ve vücuttaki antikor seviyelerini artırma kabiliyeti ile bilinir. Genellikle düzenli soğuk algınlığı ve öksürük, grip, otoimmün hastalıklar, hepatit ve viral enfeksiyonlar için kullanılır.

Bunlar bağışıklık sistemi takviyeleri olarak hizmet veren bazı vitaminler ve bitkilerdi. Bağışıklığı güçlendiren diğer bazı besinler şunlardır:

Çinko

Çinko, vücuttaki beyaz kan hücrelerinin üretimini artıran ve çeşitli patojenlere karşı daha agresif bir şekilde savaşmaya yardımcı olan değerli bir mineraldir. Kanser hücrelerine karşı savaşan katil hücrelerin üretimini teşvik etmede önemli bir rol oynar.

Selenyum

Selenyum, öldürücü hücrelerin üretimini artıran ve böylece kanser hücrelerini harekete geçiren başka bir mineraldir. Karides, ton balığı, ıstakoz, yumurta sarısı ve kepekli tahıllar gibi gıda kaynaklarında bulunmaktadır.

Karotenoidler

Beta karoten, doğal öldürücü hücrelerin, enfeksiyonla mücadele hücrelerinin ve yardımcı T hücrelerinin sayısını arttırmak için faydalıdır. Ayrıca, serbest radikallerin zararlı etkileriyle mücadelede yardımcı olan güçlü antioksidan özelliklere sahiptir.

Yani, bunlar bağışıklığı artıran bazı besinlerdi. Bağışıklık sisteminizi sağlıklı tutmanın en iyi yolu, dengeli beslenme ve düzenli egzersizle tamamlanır.

Not: Yukarıda belirttiğimiz bağışıklığı güçlendiren besinleri lütfen doktorunuza sormadan tüketmeyiniz. Sağlıklı günler dileriz.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ