24.09.2021 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

ÖTV Zammından Etkilenmeyecek Yerli Üretim Otomobiller

ÖTV Zammından Etkilenmeyecek Yerli Üretim Otomobiller

Her geçen gün büyüyüp gelişen yerli otomotiv sektörünün ülkemiz ekonomisine sağladığı katkı azımsanacak gibi değil. Yerli otomotiv üreticileri klasik, spor, son model yüzlerce arabanın üretimini üstleniyor.

Türkiye’deki otomotiv sektöründe, lider markaların yerli araçları da büyük ilgi görüyor. Yerli otomobillerin bu kadar ilgi görmesinin en önemli nedenlerinden biri düşük vergi uygulaması diğeri de uygun faizli kredi imkanıdır. Ülkemizde üretilen bu otomobiller, avantajlı kredilerle desteklenerek kullanıcılara büyük kolaylık sağlıyor.

ÖTV Zammının Otomobil Fiyatlarına Etkisi

Cumhurbaşkanı kararı ile Resmi Gazete’de yayımlanan Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) düzenlemesinin otomobil fiyatlarına etkisi merak konusu oldu. 30 Ağustos tarihinde yapılan düzenleme Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından belirlenen esaslara göre yapılıyor.

Binek otomobillerin silindir hacmi aralığına göre yapılan bu düzenleme, araç fiyatlarının yeniden belirlenmesine neden oldu. ÖTV düzenlemesi bazı araçların fiyatını artırırken birçok modelin de fiyatını düşürdü. Bazı modellere ise etki etmedi. ÖTV zammından etkilenmeyen dolayısıyla indirime giden markalar arasında Fiat, Opel, Renault ve Hyundai yer alıyor.

Vergi düzenlemesinden etkilenmediği gibi indirime de giden bu markalar, 1600 cc altındaki motor hacmine sahip modellerinin fiyatlarını düşürüyor. Yeni düzenlemeden etkilenmeyen ve indirime giden yerli üretim otomobiller de bulunuyor. Örneğin Fiat’ın yerli üretim modeli olan Egea’da 4 bin ila 5 bin arasında indirim yapması bekleniyor.

Yerli Üretim Otomobil Sektörü

Başarılı yatırımlar ve eğitimli mühendislerin desteğiyle günden güne büyüyen yerli üretim otomobil sektörü ülkemizin kalkınmasında büyük rol üstleniyor. Ülke gelirinin büyük bir kısmını karşılayan sektörün temeli 1966’lı yıllara dayanıyor. Anadol adı verilen ilk yerli otomobilin üretimiyle birlikte zaman zaman sekteye uğrayan otomotiv pazarının şimdiki gelişimi büyük heyecan uyandırıyor. Özellikle araç üretiminde lider olan büyük markaların yerli modellerinin üretilmesi de bu konudaki başarıyı gözler önüne seriyor.

Ülkemizde Üretilen Yerli Otomobiller

Gündelik hayatta sık sık duyduğumuz birçok araba markası ülkemizde yerli olarak üretiliyor. Yerli üretimi desteklemek isteyen çoğu banka da taşıt kredisi imkanı sağlıyor. Yurtiçinde üretilen araçlara özel olarak sunulan bu avantaj sektörün yoğun ilgi görmesini de sağlıyor.

Ülkemizde üretilen yerli otomobil markaları şu şekildedir:

  • Fiat
  • Honda
  • Renault
  • ISUZU
  • Ford
  • Toyota
  • Hyundai

Otomotiv sektöründe lider markaların modellerini yerli üretim ile halka sunan firmalar, istihdam sağlayarak ülke ekonomisini de canlandırıyor. Bankaların avantajlı kredileri sayesinde de araç satın almak bir hayal olmaktan çıkıyor. Düşük faizli kredi imkanlarıyla yerli üretim otomobil satın almak artık mümkün.

Fiat Egea

fiat egea

Ülkemizde üretilen yerli otomobil denildiğinde şüphesiz ilk akla gelen marka Fiat oluyor. Ticari olsun binek olsun birçok modeli Türkiye’de üretiliyor. Fakat ülkemizde en çok tercih edilen modellerin başında Egea geliyor. Beğenilen bir Fiat modeli olan Egea, en çok satılan araçlar arasında.

Station, Sedan ve Hatcback kasa seçenekleri olan modelin iki tane benzinli üç tane de dizel motor seçeneği bulunuyor. Konfor sunan aksesuarları, bütçe dostu motorları ile kullanıcıyı kendisine hayran bırakıyor. Fiyat olarak muadillerine yakın olsa da tutkunları için tam bir tasarım harikası. Donanımı ve dayanıklılığı açısından orta segmentte yer alan modelin emsallerini geride bıraktığını da belirtmek gerekiyor.

Fiat Doblo

fiat doblo

Ülkemizde üretilen gözde modellerden biri olan Doblo, ticari araç kategorisinde zirvelere oynuyor. Her bütçeye uygun bir seçeneği olan bu güzide model, ihtiyaca göre tasarlanıyor. Zengin donanım paketi ve avantajlı fiyat seçenekleriyle tüketicilerin yüzünü güldürürken sektöre de hareketlilik katıyor.

Hem güvenilir hem de güçlü bir model olan Fiat Doblo, düşük yakıt tüketimiyle sahibinin kesesini de koruyor. Kolay kolay arıza vermeyen modelin onarım masrafları da oldukça düşük. Ülkemizde 2000’li yılların başından beri üretimi yapılan modelin günümüzde Türk mühendisler tarafından tasarlanan özel bir serisi bulunuyor. 2020 adetle sınrılı olarak üretilen bu özel seriye büyük ilgi gösteriliyor.

Fiat Fiorino

Fiat Fiorino

Modern ve keskin hatlara sahip olup, yerli üretim pazarında tanınan ticari araçlardan bir diğeri de Fiat Fiorino’dur. Küçük işletmelerin vazgeçilmezi olan model, kompakt minivan olarak geçiyor. Modelin kabin ve bagaj hacmi oldukça büyük. Modern iç tasarımı, dayanıklılığı ve ekonomik fiyatıyla ilgi çekiyor. 2020 yılında üretilen Combi modeli de Fiat Fiorino seçenekleri arasında ilgi görüşmeyi başarıyor.

Fiat Pratico

Fiat Pratico

Fiat modelleri arasında belki de en az karşımıza çıkan model Pratico’ur. Bir Doblo veya bir Fiorino kadar yaygın görülmeyen bu model, yerli üretim otomobiller arasında sıralamaya girmeyi başarıyor. Tasarım olarak Doblo’nun kasalı versiyonu şeklinde nitelendiriliyor. Yükleme kancaları, özel dış tasarımı ve katlanabilen panelleri ile ticari kullanıma kolaylık sağlıyor. Mini kamyonet şeklinde olan Pratico’nun uzunluğu 4,92 metre, kasa hacmi ise 4,2 metredir. Aracın 1 tona kadar yükü rahatlıkla taşıyabildiği belirtiliyor. Bu açıdan şehir içi taşımacılıkta büyük işler başarıyor.

Honda Civic

Honda Civic

Geniş hacimli ve modern tasarımıyla dikkat çeken Honda Civic, ülkemizde 1990’lı yıllardan bu yana üretiliyor. Gebze’de üretilen model yurt içindeki otomotiv sektöründe geniş yer kaplarken başta Ortadoğu olmak üzere Kuzey Afrika ve Avrupa’ya da ihraç ediliyor. 23 yıldan bu yana modernleşen tasarımı, performansı ve efsane motoruyla hem ülkemizde hem de dünya genelinde büyük ilgi gören binek otomobillerden biri olmayı başardı.

Type R, Sedan ve Hatchback kasalara sahip olan Civic, dış tasarımla yetinmeyip iç tasarımda da konforu ön planda tutuyor. Otomatik klima, dokunmatik multimedya ekran, elektrikli bel desteği ve elektrikli park feneri ile keyifli bir sürüş deneyimi sağlıyor. Özellikle yüksek performanslı Type R versiyonunun binek otomobil modellerinde en başı çektiğini de belirtmek gerekiyor.

Renault Megane

Renault Megane

1997 yılından beri ülkemizde üretilen Renault’un fabrikası Bursa’da faaliyet gösteriyor. 350 bin adetlik araç kapasitesiyle 23 yıldır üretim yapan fabrika, en fazla yerli üretimi yapılan markalardan birine hizmet ediyor. Türkiye’de ve dünyada en çok satan modellerin başında da Megane geliyor. Aile tipi otomobili şirketler ya da bireyler binek araç olarak tercih ediyor. 5 farklı sürüş modu olan model şehir içi ve şehir dışı yolculuklarda üst düzey konfor sağlıyor. R-LINK-2 multimedya sistemi, tasarruflu yakıt tüketimi, açılabilir cam tavanı ve güçlü motoruyla meraklılarının beğenisini kazanıyor.

Renault Clio

Renault Clio

Hatchback severler için üretilen Renault Clio, Megane’a göre daha spor bir görünüşe sahip. Türkiye’de en çok tercih edilen yerli üretim binek otomobil modellerinden biridir. Agresif dış tasarımı olan model, maksimum güvenlik için donanımlı bir pakete sahip. İç tasarımı EasyLink multimedya sistemi ile donatılmış. Araçta bulunan kablosuz şarj sistemleri de modern tasarımı tamamlıyor. 6 ayrı motor seçeneği bulunan model B segmentine aittir.

ISUZU D Max

ISUZU D Max

Türkiye’nin yerli otomotiv merkezlerinden biri olan Gebze, ISUZU D Max’in üretimine de ev sahipliği yapıyor. Ülkemizde en çok satılan pickup modellerinden biri olan ISUZU D Max, zorlu arazi koşullarının üstesinden kolayca gelebiliyor. 4×2 ve 4×4 versiyonları bulunuyor. Model çift turbolu motorlara sahip. Bu sayede çok fazla güç üretebiliyor. Aracın 3.5 tona kadar çekim kapasitesi bulunduğu belirtiliyor. Yokuş kalkış desteği, çekiş kontrol sistemi, eğim iniş kontörlü, ESC ve ABS ile kullanıcılara maksimum güvenlik sağlıyor. Araç zorlu arazilerde olası riskleri en aza indirebilmek için panik fren yardım sistemine de sahip.

Ford Transit

Ford Transit

Ülkemizde Kocaeli’nde üretimi yapılan Ford Transit, Courier ve Custom modelleriyle dikkat çekiyor. Dünya genelinde 8 milyondan fazla üretilen model başta ülkemiz olmak üzere tüm dünyada en çok tercih edilen araçlar arsında yer alıyor. Ticari araç kategorisinde iyi bir yere sahip olan Ford Transit’in Custom modelinin Avrupa’daki tek üretim merkezi ülkemizdir. “Yılın Uluslararası Ticari Aracı” unvanı verilen model güvenlik kapsamında yapılan Euro NCAP testlerinden 5 yıldız alarak bir ilke imza attı. Ford Transit Courier ise Custom kadar başarılı olmasa da Türkiye’de satışı yapılan hafif ticari araçlar arasındaki ilk sıralarda yer alıyor.

Toyota Corolla

Toyota Corolla

Dünya çapında Toyota’nın en çok beğenilen modeli şüphesiz Corolla’dır. En çok satanlar arasında yer alan model, ülkemizde de üretiliyor. Sakarya’da hizmet veren Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye A.Ş. üretimi üstleniyor. Konforlu ve sağlam yapısına şık tasarımı ekleyen model, 30 farklı ülkeye de ihraç ediliyor. Spor ve modern görünüme kavuşan modelin 11. nesli piyasaya sürüldü. Orta segmentin üzerinde yer alan modelin 161.800 TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunulduğu biliniyor.

Toyota Verso

Toyota Verso

Ülkemizde 2002 yılında üretimine başlanan Verso, kısa sürede büyük işler başardı. 2016 yılı itibariyle 470’ten fazla değişiklik yapılan tasarım bu günkü konforlu ve modern görünümüne kavuştu. Geniş bagaj ve iç tasarıma sahip Toyota Verso, kompakt minivan olarak geçiyor. Çevre dostu olan model düşük emisyon üretimi yapıyor.

Toyota C-HR

Toyota C-HR

Ülkemizde üretimi gerçekleştirilen otomobil modelleri arasında belki de en çok dikkat çeken Toyota C-HR’dır. Bu modeli böyle ilgi çekici yapan özelliği ise yerli üretimi yapılan ilk hibrit otomobil olmasıdır. Bir başka tabirle Toyota’nın elmas mimarisine sahiptir. Model düşük yakıt tüketimini yaparak kullanıcıların bütçelerini zorlamıyor. Güçlü bir araç olduğu için az yakıtla yüksek performans sunuyor. 100 kilometrede sadece 3.8 litre yakıt tüketen model, maksimum yakıt tasarrufu sağlıyor. İç ve dış tasarımı da kesinlikle göz dolduruyor. Yol bilgisayarı, multimedya sistemi ve güvenlik önlemleriyle beğeni almayı başarıyor. Modern tasarımı bilim kurgu yapıtlarından fırlamış gibi görünmesini sağlıyor. Toyota C-HR; 1,8 litrelik, 4×2 hibrit motora sahip.

Hyundai i10

Hyundai i10

Şehir içi modelleri arasında en çok tercih edilen Hyundai i 10, 2019’da tasarım olarak yenilendi. 2020’nin Mart ayında yeni modelleriyle ülkemizdeki otomotiv pazarında yerini aldı. İzmit’te üretimi yapılan bu araçlar hem ülkemizde hem de Avrupa pazarında geniş yer buluyor. Küçük motoru adeta yakıtı koklayan türden. Maksimum düzeyde yakıt tasarrufu sağlıyor olması aracın cazibesini daha da artırıyor. Küçük boyutu olması nedeniyle şehir içi araç kategorisinde yer alıyor. Modern, kullanışlı ve estetik tasarımı sürüş keyfini artırıyor. İnsan vücudunun anatomik yapısına uygun olarak tasarlanan döşemeler de konfor seviyesini en üst sıralara taşıyor.

Hyundai i20

Hyundai i20

Şehir içi araç kategorisinde yoğun ilgi gören bir diğer model ise i 20’dir. Küçük ve şık tasarımı özellikle şehir içi kullanıma kolaylık sunuyor. Güvenlik ve konfor açısından muadillerinden geri kalmayan model de ESS yani Acil Durum Fren Sinyali bulunuyor. ESC (Elektronik Denge Kontrolü) ve RPAS (Arka Park Asistanı) güvenliği sağlayan unsurların başında geliyor. Şerit Takip Uyarı Sistemi de yine sürüş güvenliğini ve konforu artıran özellikler arasında yer alıyor.

Bir önceki yazımız olan Benzinli Araç mı? Dizel Araç mı? Dikkat Edilmesi Gerekenler başlıklı makalemizde otomobil ve otomobil haberleri hakkında bilgiler verilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ