06.12.2023 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Origami Sanatı

Origami Sanatı

Origami Sanatı, Origami,”ori” (katlamak),”gami”(kağıt) sözcüklerinden meydana gelen kağıt katlama sanatına verilen isimdir. Bu sanat bir Çin sanatıdır. Genelde kare kesilmiş kağıtların,kesmeden ve yapıştırıcı kullanmadan, sadece katlama ile değişik canlı ve cansız figürler ortaya çıkarma sanatıdır. Origaminin bir diğer farklı türü ise kirigamidir. Kirigami dikdörtgen kağıtlardan ve hatta kağıt paralardan da yapılmaktadır.

Origami Sanatı

Origami klasik ve parçalı olarak iki çeşitte yapılmaktadır. Klasik origamide tek parça kağıttan,çeşitli hayvan veya eşya figürleri yapılır. Parçalı origami ise birbirine benzeyen parçaların birleştirilmesi ile oluşur ve birbirinden farklı üç boyutlu geometrik figürler yapılır. Günümüzde birçok farklı origami türleri türemiştir. Mimari origami, Pop-up origami bunlara örnektir. Krigami simetrik, Origami ise şekil yapma biçimlendirme sanatıdır.

Turna kuşu, Japon kültüründe önemli bir yere sahiptir. Buna bağlı olarak 1000 adet origami turna kuşu yapan kişinin uzun ve kaliteli bir yaşam geçireceğine inanılır.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ