25.09.2021 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Notebook Soğutucu Alırken Dikkat Edilecek Hususlar

Notebook Soğutucu Alırken Dikkat Edilecek Hususlar

Notebook Soğutucu Alırken Dikkat Edilecek Hususlar. Malum notebookların şu an en yaygın sorunlarından bir tanesi ısınma ve akabinde gürültülü fan çalışma olaylarıdır. Eğer dizüstü bilgisayarınızı yeni ise bir sıkıntı yok ancak 2. seneden sonra bilgisayarınız gerektiğinden fazla ısınmakta ve başınıza çeşitli sıkıntılar açabilmektedir. Bilgisayarım çok ısınıyor ne yapmalıyım? İşte sorunun cevabı bu konuda.

Bu gibi sorunlara yapabileceğimiz birçok müdahale varken biz bunlardan bir tanesi olan bilgisayarımızın altında notebook soğutucuları koyma fikrini yazımıza aldık ve notebook soğutucuları hakkında bilinmesi gerekenleri anlatmaya çalıştık.

Notebook/Dizüstü bilgisayar için Soğutucu Alırken Dikkat Edilecek Hususlar Nelerdir?

1. Malzeme Kalitesi

notebook_soğutucu_6

Arkadaşlar soğutucunun malzeme kalitesi en önemli etkenlerden bir tanesi. Günümüzde çoğu soğutucu ekonomik olsun diye plastik malzemeden üretilmektedir. Eğer az da olsa verdiğiniz para boşa gitsin istemiyorsanız plastik malzemeden üretilen notebook soğutuculardan uzak durun. Alüminyum malzemeden üretilen soğutucular soğuk havayı daha güzel yayacağı için soğutmada plastikle aralarında epey bir fark vardır.

2. Fanların Yeri

notebook_soğutucu_3

Arkadaşlar çoğu bilgisayarda aynı olmakla beraber siz de notebook soğutucu alırken bilgisayarınızda soğuması gereken parçaların üzerine soğutucunun fanlarının gelmesine dikkat edin. Sizin soğuması gereken bilgisayarda en önemli yerler işlemci ve ekran kartı. Zaten en fazla ısınan parçalar da onlardır. Bu parçalar kenardayken siz tek fanlı o da ortada olan bir soğutucu alırsanız. Size faydası fazla olmayacaktır.

3. Yerden Yüksekliği

notebook_soğutucu_2

Arkadaşlar notebook soğutucularının özellikleri, etkileri arasında  dizüstü bilgisayarı bulunduğu zeminden yukarı kaldırması vardır. Hava sirkulasyonunun rahat yapılabilmesi için notebook’ u yeterli düzeyde yerden kaldırmalıdır. Ki bu sayede alttan soğuk havayı alıp fanlar yardımı ile bilgisayarınızı soğutmaya çalışır.

4. Fanların Büyüklüğü

notebook_soğutucu_4

Aslında fan büyüklüğü notebook soğutucuları satıcılarının abartmayı sevdikleri bir özellik. Ancak fan boyutu arttıkça dönme hızı azalmakta ve soğutma işlem yeterli olmamaktadır. Bana göre notebook soğutucunun fanlarının istenen parça üzerinde olup dönme hızının da yüksek olması büyük olmasından daha avantajlı bir durum.

5. Fanların Dönme Hızı

notebook_soğutucu_5

Dizüstü bilgisayar soğutucularının çoğu gücü bilgisayarınız usb portundan almaktadır. Bu yüzden güçleri belirli bir seviyeye kadar çıkar. Ancak alırken dönme hızı ne kadar fazla olursa o kadar iyi soğutma olacağından dikkat edilmesi gereken noktalardan biriside hız konusudur. 

6. Notebook Soğutucunun Büyüklüğü

notebook_soğutucu_7

Arkadaşlar eğer kendi bilgisayarınıza uygun büyüklükte bir soğutucu almazsanız, fanlar çok içerde veya çok dışarda kalacağından yeterli soğutma yapılamayacaktır. Bu nedenle aldığınız notebook soğutucunun kendi bilgisayar boyutuna uygun olmasına dikkat ediniz.

Notebook soğutucu alırken dikkat edilmesi gereken özelliklerden aklıma gelenleri yazmaya çalıştım. Elbette unuttuğum özellikler olabilir. Ancak temel olarak dikkat edilecek unsurlar bu şekildedir.

Bir önceki yazımız olan Etkileşimli Tahta Kalibrasyonu Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizde Etkileşimli Tahta Kalibrasyonu, faydalı bilgiler ve nasıl yapılır hakkında bilgiler verilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ