22.10.2021 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Nano Teknoloji Nedir?

Nano Teknoloji nedir Nano teknoloji nerelerde kullanılır Nano teknolojinin faydaları nelerdir Nano Teknoloji günümüzde ve gelecekte neleri hedefliyor?

Nano Teknoloji Nedir?

Nano Teknoloji Nedir?

Nano Teknoloji Nedir? Nano teknoloji nerelerde kullanılır? Nano teknolojinin faydaları nelerdir? Nano Teknoloji günümüzde ve gelecekte neleri hedefliyor?

Nano anlam olarak cüce yada küçük anlamnına gelen Yunanca ve Latince kökenli bir sözcüktür. Nano kelimesinin anlamı milyarda bir demektir. Nano teknolojide ölçü birimi olarak nanometre (Nm) olarak kullanılır. Nanometre çok küçük bir zerredir ve sadece 3 yada 5 atom genişliğindedir. Karşılaştırılacak olursa bir tek insan saçından 40bin kez daha küçüktür.Her bir ölçüde 1 milyar nm vardır.

Nano bilim yada nano teknoloji 1-100 nanometre boyutlarında maddelerin anlaşılması ve kontrol edilerek atomsal seviyede maddeler ddeğiştirilip işlevsel hale getirilmei için uğraş vermekte ve oldukça da yol almış durumda.

Nano teknoloji insanlık yaşamında hemen hemen her alanında kullanılacak ürünleri üretmekte kullanılacağa benziyor. Yakın gelecekte şu an kullandığımız bilgisayarların milyarlarca kat fazlası kapasiteyle çalışan süper bilgisayarlar üretilebilecek. Neredeyse her sektörde daha kaliteli daha temiz, uzun süre dayanabilen, güvenli ve akıllı ürünleri günlük hayattan. Teknolojik ürünlere, tıptan ulaşıma, tarıma ve daha pek çok alanda kullanabileceğiz.

Nano teknoloji nerelerde kullanılır?

1- Malzeme ve imalat Sektörü
2- Nano Elektronik ve Bilgisayar Teknolojileri
3- Tıp ve Sağlık Sektörü
4- Havacılık ve uzay Araştırmaları
5- Çevre ve Enerji
6- Bioteknoloji ve Tarım

Nano Teknoloji günümüzde ve gelecekte neleri hedefliyor?

1- Molekülleri ve atomları değiştirerek yeni, ideal, önceden planlanmış maddeler üretmek.
2- Moleküllerin önceden planlanmış şekilde kendi kendilerini çoğaltmasını sağlamak.
3- Moore yasasının ön gördüğünden daha hızlı bir ilerlemeye erişebilmek.
4- Canlı ve cansızların bir arada ki işlevselliğini arttırmak.

Nano teknolojinin faydaları nelerdir?

Nano Teknoloji Nedir?

Yakın gelecekte çelikten çok daha hafif ve küçük boyutlarda bir materyal düşünenün ve çelikten onlarca kat daha güçlü ve dayanıklı, bir küp şeker büyüklüğünde bilgisayar şimdiki bilgisayarlardan yüzlerce kat hızlı ve kapasiteli, insan vücüdun da dolaşaşıp kanserli hücreleri ve zararlı bakterileri yok eden programlanmış bir tıp ürününü düşünün. Hızlı dayanıklı ve düşük maliyetli üretim anamına gelen nano teknoloji gelecekte kontrol edilmes ise silah olarak tekrar insanlığın başına bele olabilecek gibi de gözükmekte.

Gelecek 20-30 yıl gibi sürede nanoteknoloji ğelişimini tamamlayacağa benziyor. Gelişmeler bu yönde. Optik, nano litografi, mekanik kimya ve 3D prototip teknolojileri konusundaki kaydedilen hızlı ilerlemeler bu süreyi kısaltabilir. Burada önemli olan sadece böyle bir gelişmenin ne kadar kısa bir zamanda yapılabileceği değil aynı zamanda bizim bu yeni teknojiye ne kadar hazır olabileceğimizdir.

Bir önceki yazımız olan İphone Pil Ömrü Nasıl Uzatılır başlıklı makalemizde cep telefonu, iphone ve teknoloji hakkında bilgiler verilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ