24.02.2024 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Mutluluğunuzu Sabote Ediyor musunuz?

Mutluluğunuzu Sabote Ediyor musunuz?

Mutluluğunuzu Sabote Ediyor musunuz? Hayat içinde istemeden de olsa kendi kendimizi sabote ettiğimiz durumlar vardır. Bu bazen geçmişimizden alıntılar yaparak, bazen de geleceği düşünüp felaket senaryoları tasarlayarak yaparız. Hayatımızı bilerek ya da bilmeyerek mahveder ve bazen çok uzun sürebilen bir kısır döngüye girer, oradan oraya savruluruz. Böyle zamanlarda her ne kadar kabullenmek zor olsa da bize yol gösterecek bir yaşam koçuna ihtiyacımız vardır. Yaşam koçluğu hizmeti alarak saplandığımız bataklıktan çıkma yollarını Yaşam koçu olmaköğrenebiliriz. Ancak tek başına bir şeyler yapmayı öğrenmek yeterli değildir. Bu yöntemleri uygulamamızda daima destek verecek bir yaşam koçumuz olmalı. Aşağıda kararlılık ve sabırla uygulandığında insana çıkış yolunu gösteren bir yaşam koçunun tavsiyelerini göreceksiniz.

1. Öncelikle gözünüzü dört açın ve çok uyanık olun, zihinsel kontrolünüzü bir an olsun elden bırakmayın.

2. Zihniniz geçmişten alıntılar yapmaya başladığı anda hemen yakalayın ve onunla yüksek sesle konuşun, “Neden geçmişi sürekli hatırlatmaya çalışıyorsun, amacın ne senin ? Neden benim mutsuz olmamı istiyorsun, bundan çıkarın ne?” diyerek yüksek sesle sorun…. Ses yavaş yavaş etkisini kaybedecektir.

3. Zihniniz geleceği düşünüp felaket senaryoları tasarlıyorsa, yine yüksek sesle konuşmayı deneyin onunla. “Neden gelecekle ilgili felaket senaryoları hazırlayıp, moralimi bozuyorsun, senin amacın nedir, beni üzmek mi ? Neden benim mutsuz olmamı istiyorsun, bundan çıkarın ne?” diyerek yüksek sesle sorun… Ses yavaş yavaş etkisini kaybedecektir.

Mutluluğun Formülü

4. Geçmişte yaşadığınız ve değiştirmek için elinizden bir şey gelmeyen olaylar için şikayet etmekten acele kurtulmalısınız. Kendinizi şikayet ederken yakaladığınızda yukarıda bahsettiğim yöntemi uygulayın (Yüksek sesle kendinizle konuşun)

5. Geçmişte affedemediğiniz olayların başrol oyuncularına birer mektup yazarak, onlara içinizi dökün, içinizden ne geliyorsa yazın. Sonrasında o mektubu yakın. Mektubu yakarken o kişinin adını yüksek sesle söyleyerek “……….. seni şimdi affediyorum, senle yaşadığımız bu anılar ve senin hayalin artık beni asla rahatsız etmeyecek.” deyin.

Bu egzersizleri düzenli olarak tekrarladığınızda, rahatladığınızı ve daha mutlu hissettiğinizi fark edeceksiniz.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ