20.05.2024 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Metal Eşya Bakımı ve Parlatma Yöntemleri

Metal Eşya Bakımı ve Parlatma Yöntemleri

Metal eşya bakımı ve parlatma yöntemleri

Bakır, pirinç ve gümüş gibi metal yüzeyleri sirke, tuz, karbonat ve limon suyu gibi her zaman elinizin altında bulunan malzemelerle temizleyebilirsiniz. Kolayca sonuç almak istiyorsanız metal yüzeyleri, kirin birikmesine izin vermeden düzenli olarak temizleyin.

Bakırı sirke ve suyla parlatın

Bir sprey şişesine beyaz sirke doldurun ve kirlenmiş bakır yüzeylere püskürtün. Sirkenin üzerine tuz serpin ve yumuşak bir bezle ovun. Ilık suyla durulayın, Yoğun bir şekilde oksitlenmiş bakır için aynı işlemi birkaç defa tekrarlamanız gerekir.

Pirinç yüzeyleri temizleyin

Limon suyu ve karbonat ile diş macunu kıvamında bir karışım hazırlayın. Metal yüzeyleri bu karışımla ovun ve beş dakika bekletin. Ilık suyla durulayın.

Metal Eşya Bakımı ve Parlatma Yöntemleri

Pirinç yüzeyleri parlatın

Pirinç yüzeylerin parlak kalmasını istiyorsanız bir miktar zeytinyağı dökerek yumuşak bir bezle ovalayın.

Gümüş lekelerini çıkarın

Kaynar suyla doldurduğunuz lavaboya büyükçe bir alüminyum folyo tabakası yerleştirin. 110g. tuz ilave edip çözülene kadar karıştırın. Gümüş yemek takımlarınızı suyun içine daldırıp beş dakika lavaboda bekletin. Temiz suyla durulayıp kurumaya bırakın. Gümüşlerinizi bu şekilde düzenli olarak temizlerseniz lekeleri daha kolay çıkarabilirsiniz.

Pratik gümüş cilası

Hafifçe kararmış gümüşlerinizi karbonatla parlatabilirsiniz. Temiz bir süngeri nemlendirin ve üzerine karbonat serpin. Gümüş yemek takımlarınızı, temizlenene kadar bu süngerle ovun. Temiz suyla duruladıktan sonra kurumaya bırakın, İnatçı kirler için karbonat ve suyu karıştırarak bir macun hazırlayın ve gümüşe uygulayın. Gümüşlerinizi kurumaya bırakın, sonra ılık suyla durulayın. Eski bir diş fırçasıyla işlemeli kısımları temizleyebilirsiniz.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ