21.05.2022 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Mamografi Çektirmenin Zararı Var mı

Mamografi Çektirmenin Zararı Var mı

Mamografi Çektirmenin Zararı Var mı? Günümüzün gelişen teknolojisi tıp konusunda ilerlemeler kaydetmiştir. Fakat bu gelişen teknolojiyle birlikte gelişen tıbbi malzemeler ve makinalar bazen faydanın yanında zarar verebilir. Bu konuda en yaygın görüş mamografi çektirmenin zararlı olup olmadığı tartışmasıdır. Peki, mamografi çektirmek zararlı mıdır? Mamografi çektirirken nelere dikkat edilir?

Mamografi, meme muayenesinde saptanmayacak kadar küçük olan anomalileri belirlemek amacıyla düşük dozda çekilen meme röntgen filmidir. Mamografinin bilinen net ve kesin bir zararı yoktur. Çünkü mamografi verilerinin incelenmesinde verilen ışınların dozların oldukça düşüktür. Dünyada 40 yıldır mamografi kullanılır ve verilerin araştırılması sonucunda da bir zararının ortaya çıkması ve risklerin artışına sebep olacak bir etkisi yoktur.

Başka araştırmalarda ise mamografinin standartlara uygun olarak verilmesine rağmen ufak bir risk payı olduğu belirtilir. Sebep olarak ise mamografi ionizan ışık kullanan bir tetkik aracı olduğu için kanser hastalıklarını tetikleme riski vardır. Yaklaşık milyon tane mamografi bir kanser riskini tetiklerken yaklaşık olarak her yüz mamografiden bir tanesinde kanser riski oluşur. Bu hesaba bakarak yararı zararının 10.000 katıdır. Örnek vermek ve kıyaslama yapmak gerekirse 30 dakikalık bir uçak yolculuğunda uçak kazası geçirip hayatınızı kaybetme ihtimali bir tarama mamografisinden meme kanseri olup ölme ihtimaline eşit düzeydedir. Başka bir örnek ise ABD’de yapılan bir inceleme ve araştırmada 1000 mamografi teknisyeni, 10 sene gibi bir sürede gözlenmiş ve bu grupta meme kanserinde artış görülmemiştir.

Mamografi Çektirmenin Zararı Var mı

Fakat zararı ne olursa olsun göğüs hastalıkları ve meme kanseri saptanmasında mamografinin etkileri oldukça yüksektir. Doktor tarafından yapılan muayenelerde 1,5 veya 2 cm üzeri kitleler saptanırken mamografi meme içindeki değişiklikleri 0,5 cm altı olarak tespit edebilir.

Mamografinin bu riskini azaltmak yine sizin elinizdedir. Mamografi çekimi sırasında belden yukarısı çıplak olmalıdır. Bunun için iki parçalı kıyafetler tercih edilmelidir. Koltuk altı deoderantı veya losyon gibi kimyasallar kullanılmaması gerekir.

Bir önceki yazımız olan Osmanlı Dönemi El Sanatları Nelerdir başlıklı makalemizde faydalı bilgiler ve ne nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ