03.12.2023 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Lens Kullanırken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

Hem göz sağlığına hem de estetik görünümüne önem verenlerin kullanmayı tercih ettiği lensler dikkatli kullanılmadığında göz sağlığını tehdit etmektedir.

Lens Kullanırken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

Hem göz sağlığına hem de estetik görünümüne önem verenlerin kullanmayı tercih ettiği lensler dikkatli kullanılmadığında göz sağlığını tehdit etmektedir. Bu nedenle lenslerin temizliğine ve muhafazasına çok dikkat edilmelidir. Yaz aylarında kış aylarına göre daha fazla risk barındıran lensler uygun koşullarda ve üst düzey temizlik anlayışıyla kullanılmadığında göz travmalarına, göz enfeksiyonlarına, göz kuruluğuna ve kornea hastalıklarına neden olur.

Yaz aylarında denizden ve havuzdan mikrop kapma ihtimalinin yüksek olduğuna değinen uzmanlar, lens kullanırken gösterilen özenin bu dönemlerde artması gerektiğini ifade etmektedirler.

Hem sağlamış oldukları kullanım rahatlığı ile hem de çeşitli renk alternatifleriyle sıklıkla tercih edilen kontak lenslerin özellikle yaz aylarında kullanımına çok özen gösterilmelidir.

Günlük hayatta gözlük kullanmak istemeyen göz hastaları ve güzel bir görünüme sahip olmak isteyenler, yaz sıcaklarında serinlemek için kendilerini attıkları havuz ve denizde hatalı lens kullanımı sonucu ciddi rahatsızlıklarla karşılaşabilirler.

Peki bu rahatsızlıklardan kaçınmak için lens kullanırken nelere dikkat edilmesi gerekir?

  • Deniz suyunun hijyeni, havuz suyunun kloru, güneş ışınları lenslerin yapısını bozmaktadır. Bu nedenle lenslerle denize ve havuza girilmemeli, filtresiz lenslerle güneşe çıkılmamalıdır.
  • Kontak lensler takılmadan önce eller muhakkak yıkanmalı ve ellerdeki bütün nemi emecek kalitede bir havlu ile eller kurulanmalıdır.
  • Lens kutularının her solüsyonla birlikte yenilenmesi temizlik için yeterli değildir. Ara sıra kaynar sudan geçirerek tozlanan kutuları yıkamalısınız. Yalnız deterjan, alkol ve sabun gibi temizleyiciler kullanılmamalıdır.
  • Lensler her kullanımdan sonra sterilize edilmelidir. Eğer uzun süre kullanmayacaksanız lensleri saklamamalısınız. Kullanmadığınız lensleri atın.
  • Bazı solüsyonlar gözleriniz için zararlı olabilir. Alerji ya da enfeksiyona neden olabilir. Bu nedenle doktorunuzun önerdiği solüsyonu kullanınız.
  • Lens temizliğini sakın su ile yapmayın. Musluk suyu içindeki ağır metaller ve klor lensin yapısını bozduğu gibi üzerinden de çıkarılamaz. Bu nedenle ellerin ıslak olmaması ve lens kutusunun yıkandıktan sonra iyice kurulanması gerekmektedir.
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ