28.11.2021 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Kuzu Göbeği Mantarı Faydaları Nelerdir?

Kuzu Göbeği Mantarı Faydaları Nelerdir?

Kuzu göbeği mantarı faydaları nelerdir, nelere iyi gelir? Mantarlar lezzet bakımından ete yakın, besin değeri ve sağlık açısından yararlı olan besin türleridir.

Kuzu Göbeği Mantarı Faydaları Nelerdir?

Pek çok hastalığa karşı mucize etkisi gösterdiği belirtilen bu mantar, şifa niyetine alıcı bulurken, köylüler de bundan kendilerine gelir elde ediyorlar. Kuzu Göbeği Mantarı kilosu 800 liraya kadar alıcı bulan biraz pahalı bir mantar cinsi.

Gerek Anadolu hekimliğinde eskiden beri, gerekse geleneksel tıpta şifa veren bitkiler kategorisinde bulunan mantar, mide ve bağırsak rahatsızlıklarının tedavisinde tercih ediliyor, bu da fiyatlarını biraz yukarı çekiyor, toplayan köylüler ise kuzu göbeği mantarı sezonundan memnun.

Kuzu Göbeği Mantarı Faydaları

Geleneksel ve alternatif tıpta sürekli kullanılan bu mantarın pek çok iyileştirici özelliği bulunuyor. Hastalıkların tedavisinde sık tercih edilen mantar; gözler için çok yararlıdır ve gözlere parlaklık verir. Mide- bağırsak fonksiyonlarını rahatlatıcı, iyileştirici özelliğe sahiptir. Hafızayı güçlendirici etkisi bulunan bu mantar, beyne de yarar sağlamaktadır.

Pek çok yenilebilen mantar cinsi gibi, kuzu göbeği de protein açısından çok zengin bir türdür ve hafif, besleyici yapısı sayesinde böbreklerde de ağırlık yapmaz.

Bir önceki yazımız olan Ayak Mantarı Nedir? Neden Oluşur? Nasıl Geçer? başlıklı makalemizde ayak mantarı, ne nedir ve sağlık hakkında bilgiler verilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ