22.10.2021 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Kış lastiğinin özellikleri nelerdir?

Kış lastiğinin özellikleri nelerdir?

Kış lastiğinin özellikleri nelerdir? Kış lastiği nasıl seçilmelidir? Kış lastiği ile Yaz lastiği arasındaki farklarlar nelerdir?

Kış lastiğinin özellikleri nelerdir

Kış lastiğinin özellikleri nelerdir? Kış lastiği ile Yaz lastiği arasında fark vardır. Bu fark, lastiğin yere temas eden yüzeyinde kullanılan hammaddenin farklı oluşundandır. Bu yüzeyde kullanılan hamur yaz lastiklerinde 7 derecenin altında sertleşir. Kış lastiklerinde ise 0 derecenin altındaki düşük sıcaklılarda bile sertleşme olmaz. Bu durum ise lastiğin yere basan yüzeyindeki esnekliği kaybolmadığından kavrama ve tutunma kabiliyetini artırır ve performansında bir kayıp olmaz.

Kış lastiklerinin bir diğer farkı; sırt yapısındaki büyük ve kılcal kanalların yapısıdır. Kılcal kanallar sırt bloklara ekstra esneklik sağlar. Büyükkanallar da ekstra tutuş performasyonu sağlar. Bir diğer ve en önemli özelliği ise; bu kanallara dolan kar kristalleri ile yerde olan kar tabakası ile bağ oluşturarak aracın çekiş ve fren kabiliyetine katkıda bulunur.

Kış lastiği nasıl seçilmelidir?

Kış lastiğinin özellikleri nelerdir?

Aracınıza kış lastiği alırken sadece iki lastik yeter diye sürücüler arasında yanlış bir kanı vardır. Bu tamamen yanlıştır. Ekonomik yönü düşünülerek 2 adet alınan kışlık aracınızın sadece kalkışında yardımcı olabilir ancak kışlık lastikler aracın harekketin her anında gereklidir. Seyir halinde ve fren anında iyi bir tutunma sağlaması da çok önemlidir.
Kışlık lastik seçimi yaparken aracın orjinal lastik ebatıyla aynı olmasına dikkat edilmeli,ebat değişikliği yapılacak ise, araç üretimindeki kriterler dikkate alınmalıdır. Bu bilgiye sürücü kapısında, depo kapağı içerisinde ve aracın kullanıcı kitapçığından ulaşabilirsiniz.

Lastiğin Kışlık Lastik olduğunu nasıl anlarım?

Bir lastiğin gerçek bir kışlık lastik olduğunu anlamak için lastiğin yanak kısmına bakmak yeterlidir. Kışlık lastiklerde dağ içerisinde kar kristali sembolü olması gerekir. Bunun yanında M ve S harfleri de olur. Kar kristali yoksa, sadece M ve S sembolü varsa bu gerçek bir kışlık lastik değildir. Dört mevsim diye tabir edilen lastiktir.

Bir önceki yazımız olan Yakıt Tasarruf Cihazı İşe Yarıyor mu? başlıklı makalemizde otomobil ve otomobil haberleri hakkında bilgiler verilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ