30.11.2022 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Karaciğer Yağlanması ve Oluşumu

Sağlığımızın en önemli düşmanlarından biri olan karaciğer yağlanması çok dikkat edilmesi gereken bir hastalık türüdür.

Karaciğer Yağlanması ve Oluşumu

Sağlığımızın en önemli düşmanlarından biri olan karaciğer yağlanması çok dikkat edilmesi gereken bir hastalık türüdür. Karaciğer yağlanması eğer önemsenmez ise bırakın sadece karaciğeri vücudumuzun birçok organı iş yapamaz hale gelecektir. Karaciğer yağlanması bu denli önemli bir hastalık olmasına rağmen çoğumuz bu hastalığı önemsemeyiz. Bunun nedeni de karaciğer yağlanması çok ileri safhaya gelene kadar belirti vermez. Yavaş yavaş insanı bitirir. Anlaşıldığı andan itibaren ise çoğunlukla hekimler dahi çaresiz kalabilmektedir. Bu durum alkole bağlı siroz hastalığına dönüştüğünde gerçekleşir.

Karaciğer yağlanmasını faktörleri ise çok çeşitli olmak ile birlikte öncelikle fazla alkol alımı ile direk bağlantılıdır. Çok fazla alkol alan kişilerde ileri derece de görülen karaciğer yağlanması tedbir alınmaz ise siroz hastalığına kadar gider. Alkole bağlı siroz hastalığında karaciğer nakli bile çoğunlukla mümkün olmamaktadır. Bu neden ile alkol alanlar karaciğer yağlanmasına dikkat etmelidir. Alkolü tamamen kesmeleri en doğru bir yaklaşımdır. Eğer tamamen bırakamaz iseniz azaltmanız şarttır. Bu şekilde alkol almaya devam edecekseniz alkolü meze dediğimiz yiyecekler ile almanız sağlığınız açısından daha iyi olacaktır. Özellikle karaciğeri besleyen enginar ve maydanoz gibi bitkisel yemekleri yemenizi tavsiye ederiz. Sıcak yemekler için ise balık çok iyi olacaktır.

Karaciğer yağlanmasının bir başka nedeni de yanlış beslenme ile ilgilidir. Çok fazla hayvansal gıda tüketimi de karaciğer yağlanmasını tetiklemektedir. Bu neden ile hayvansal gıda tüketimini azaltmanızı önereceğiz. Karaciğer yağlanması kan tahlilleri ile anlaşılacağından çok sık kan testi yaptırmanız eğer karaciğer yağlanması var ise başında yakalamanızı ve tedavi etmenizi sağlayacaktır. Yoksa hiç anlamadan bütün organlara zarar verecek olan karaciğer yağlanması size çok zor sağlıksız günler yaşatacaktır. Bunun için maydonoz ve enginar türü yemekler ile beslenmeye dikkat ederek beslenmenizi gerçekleştirmelisiniz.

Bir önceki yazımız olan Çocuklarda Diş Sağlığında Dikkat Edilmesi Gerekenler başlıklı makalemizde sağlık ve sağlık haberleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ