20.09.2021 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Kadınlarda Saç Dökülmesi Teşhisi Nasıl Yapılır?

Kadınlarda saç dökülmesi geçici ya da uzun süreli olabilir. Geçici saç dökülmesi nedeni bilindiğinde tedavi edilmesi kolaydır, nedeni bilinmediğinde ise zordur.

Kadınlarda Saç Dökülmesi Teşhisi Nasıl Yapılır?

Kadınlarda saç dökülmesi geçici ya da uzun süreli olabilir. Geçici saç dökülmesi nedeni bilindiğinde tedavi edilmesi kolaydır, nedeni bilinmediğinde ise zordur. Geçici olan saç dökülmesi yanlış teşhis ve tedavi uygulanırsa uzun süreli olabilir. Kadınlarda saç dökülmesi sorununun en çok sinir bozucu kısmı belki de bu yanlış teşhis potansiyelidir. Bu bilgiler size saç dökülme nedeninizi bulmanıza yardımcı olacak, sizi ve doktorlarınızı doğru tedaviye er ya da geç yönlendirecektir.

Alopesi aşırı ya da anormal saç dökülmesi için kullanılan tıbbi bir terimdir. Alopesinin farklı türleri vardır. Gerek erkeklerde gerek kadınlarda saç dökülmesi konusunda belirgin olan şey vücudunuzda yanlış giden başka bir şeyin belirtisi olduğudur. Eğer hormonal dengesizlik, hastalık ya da başka bir durum olmazsa saçınızın dökülmesi için bir neden yok.  Bu durum saç dökülmesine duyarlı olan bir gene sahip olmak kadar basit de olabilir, hastalıklarından kaynaklı karışık bir durumdan dolayı da olabilir. Ne yazık ki saç dökülmesi kısa süreli stresten, hamilelikten ve bazı ilaçları almaktan kaynaklanıyor  da olabilir. Saç dökülmesine neden olan durum kalktığında ise saç büyümeye devam edecektir.  Hormon içeren zararlı maddeler, ilaçlar ve hastalıklar saç büyümesinde bir takım değişikliklere neden olabilir. Bu tür değişiklikler bir takım tedavilerle kolaylıkla normale dönebilirken bazen ise bu kadınlarda saç dökülmesi ömür boyu bir çile haline gelebilir.

Bir önceki yazımız olan Kadınların Düşmanı Siyah Noktalar başlıklı makalemizde kadın ve kadın haberleri hakkında bilgiler verilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ