13.08.2022 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Hamile Kalmak İsteyenler için Doğru Beslenme

Hamile Kalmak İsteyenler için Doğru Beslenme

Bayanlarda ve erkeklerde verimliliği yakından etkileyen faktörlerin başında beslenme gelir. Vücudun ihtiyacı olan temel besin yapılarının düzenli bir şekilde alınmaması her iki tarafta da verimsizliğe sebep olur. Atılacak bazı küçük adımlar çiftlerin bu durumdan uzak kalmasına yardımcı olurken, daha verimli ve iyi sonuç alabilecekleri ilişkileri onlara sunar. Öncelikle beslenme, yaşam tarzı, stres kontrolü ve spor bu adımlardan başlıcalarıdır. Hamile kalmak isteyen bayanlar bu konulara özen göstermelidir. Erkekler de aynı şekilde verimliliklerini arttırabilmek adına hassas olmalıdırlar. Beslenme konusunda bayanların ve erkeklerin dikkat etmesi gereken bir takım şeyler vardır işte onlardan bazıları:

Gebelik İçin Uzak Durulması Gerekenler;

Alkol ve sigara tüketimi gerek hamile kalmak isteyen gerekse gebelik döneminde olan bayanlar için tamamen kesilmelidir. Erkekler de sperm kalitelerinin düşmemesi için uzak durmalıdır. Kafein tüketimi azaltılmalı ya da tamamen kesilmelidir. Bunun anlamı daha az kahve ve çay tüketimi, 0 gazlı içeçecek tüketimi ve kafein içeren enerji içeçekleri demektir. Kafeinden uzak durmak hamile bayanlar için son derece önemlidir çünkü kafein erken doğum ve düşük gibi risklere sebep olmaktadır.

Hamile Kalmaya Çalışanlar İçin Beslenme;

Bebek sahibi olma denemeleri içerisinde olan çiftler beslenmelerine son derece dikkat etmeliler. Onlar için karbonhidrat, protein, mineral ve vitamin dengesi çok önemlidir. Protein kaynağı olarak et ve süt ürünlerini düzenli tüketmeli ve bu ürünlerin organik olmasına dikkat edilmelidir. Vitamin ve mineral açısından zengin olan taze meyveler ve sebzeler yine bu dönemde sıkça tüketilmesi önerilen besin gruplarındandır. Yağlarda ise organik tereyağı ya da zeytinyağı tüketilmelidir. Margarin gibi katı yağlardan uzak durulmalı. Uzmanlar bebek yapma sürecinde olan çiftlere en çok B ve E vitamininin alınmasını öneriyor çünkü, bayanlarda yumurta erkeklerde ise sperm üretimi için gerekli baş vitaminler B ve E vitaminleridir. Balık yağı ve tam buğday ürünleri bu iki vitamini yüksek oranda içerir.

Hamile Kalmaya Yardımcı Süper Besinler

Bazı insanlar, yenilen çeşitli yiyeceklerle doğurganlığın arttığını söyler, ancak bu konuda tam olarak bilimsel veriler mevcut değildir. Buna rağmen yüzyıllardan beri insanların hamilelik öncesinde tükettiği besinler vardır. Örneği bal bunlardan en bilinenidir. Çocuk sahibi olmaya çalışan çiftlerinde ilk başvurdukları besin baldır.

İkinci süper besin ise sarımsaktır. Sarımsak içeriğinde çok yoğun vitamin ve mineral barındırır. Yüksek oranda içerdiği Selenyum, erkeklerin sperm gelişiminde ki baş aktörüdür. Bunun yanında Selenyum kromozomların birbirlerine sıkıca tutunmasını sağlar ve sağlıklı hücre bölünmelerine katkıda bulunur. B6 vitamini açısından da zengin olan sarımsak bu özelliği ile seks hormonlarının seviyesini de arttırır.

İstiridye en çok bilinen afrodizyak etkisine sahip besindir. Aynı zamanda yüksek oranda çinko içerir. Çinko sağlıklı sperm üretimi için son derece önemli bir yapıdır. Avokado, ıspanak ve kırmızı biberde diğer süper besinler arasındadır.Tüm bu besinler vücutta endorfin hormonunu salgılatır. Endorfin vücutta rahatlamaya ve gevşemeye sebep olur. Bu da daha başarılı gebe kalma sürecini sağlar.

Bir önceki yazımız olan Besinlerin Kalorileri Hakkında Yanlış Bilinenler başlıklı makalemizde sağlık, sağlık haberleri ve sağlıklı besinler hakkında bilgiler verilmektedir.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ