20.09.2021 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

İşe Yaramayan Diyetler

İşe Yaramayan Diyetler

İşe Yaramayan Diyetler. Bir işi yaparken herkes o işi yapmanın kolay yollarını arar, kilo vermeye çalışırken de durum böyledir. Bir kitapçıya gittiğinizde veya internette arama yaptığınızda bir sürü diyet listesi ile karşılaşırsınız, ancak bu diyetlerin oralarda karşınıza çıkması işe yarayacakları anlamına gelmez.

Düşük karbonhidrat diyetleri kilo vermenizi sağlayabilir ancak size kiloyu verdiren karbonhidratların azlığı değil kalori olarak düşük değerlerde olmasıdır. Aynı miktarda kiloyu düşük yağ diyetleri ile de verebilir ve sağlığınız için daha faydalı bir şey yapmış olursunuz. Çünkü düşük karbonhidrat içeren diyetlerde et tüketiminiz artar ve bu etlerde doymuş yağ oranı fazla olursa, kolesterol seviyeniz artabilir ve kalp krizi riskiniz artar.

Eğer yemek yemeyi sevmiyorsanız, detoks diyetlerini deneyebilirsiniz. Bu diyetler kendinize açlıkla işkence etmekten başka bir şey değildir. Çok az içecekle bir ıssız adaya düşmenizden farklı bir durum yoktur. Sadece yaşamınızı sürdürmeniz için gerekli olan minimum kaloriyi alırsınız. Asıl sorun ise şudur; bu diyetlerde verdiğiniz kiloları gerçekte vermezsiniz sadece su kaybından doğan kilo farkı olur ki, normal hayatınıza döndüğünüzde bu kiloları geri alırsınız.

Sadece tek bir besine odaklanmış diyetlerde (lahana çorbası, limonata, üzüm suyu diyetleri gibi.) kilo vermenize yardımcı olur, çünkü açlık çekersiniz ve az kalori alırsınız. Burada kullandığınız besininin bir önemi yoktur, önemli olan düşük kalorili olmasıdır. Yani lahana çorbasının zayıflatmak gibi bir etkisi yoktur. Bu diyetler sağlıksızdır ve uzun süre devam edildiğinde çok tehlikeli olabilirler.

Eğer bir şey çok istiyorsak genellikle kolay ve hızlı bir yol ararız. Ne yazık ki çoğu zaman bu işe yaramaz. Zayıflamak bazen zor ve zaman gerektiren bir süreçtir. Fazla kilolarınızı bir gecede almadığınız gibi bir gecede de veremezsiniz.

Bir önceki yazımız olan Diyetinizde Nasıl Başarılı Olursunuz? başlıklı makalemizde diyet, sağlık ve zayıflama sırları hakkında bilgiler verilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ