20.05.2022 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

İş Teklifi Alınca Nelere Dikkat Etmelisiniz

Yeni Bir İş Teklifi Alınca Nelere Dikkat Etmelisiniz? Nasıl Değerlendiriyorsunuz?

İş Teklifi Alınca Nelere Dikkat Etmelisiniz

Yeni Bir İş Teklifi Alınca Nelere Dikkat Etmelisiniz? Nasıl Değerlendiriyorsunuz? Çalışacağınız kurumun hedef ve değerleriyle sizinkinin kesişmesi işyerinde mutlu olmanızı sağlar.

İşsizsiniz ya da mevcut işinizden memnun değilsiniz, yeni bir iş arıyorsunuz ve bir iş teklifi aldınız. Bulduğunuz işleri değerlendirirken, işinizin ve huzurunuzun kalıcı olması için bazı noktalara dikkat etmeniz gerekir.

Maaş dengesi

Her ne kadar anketlerde büyük çoğunluk işyerindeki mutluluktan söz etse de maaşın yaptırım gücü tartışılamaz. O nedenle işinizin karşılığı olan ücreti iş teklifini kabul etmeden önce mutlaka araştırın ve mesleki yeterliliğinize göre teklifte pazarlık şansınızı deneyin.

Ofis ortamı

Hangi ortamda mutlu, hangi ortamda mutsuz olabileceğinizi sadece siz bilebilirsiniz. Kimileri için çok hareketli ve yoğun ancak bunun yanında renkli bir şekilde tasarlanan ofisler çekicidir. Kimileriyse daha ciddi, herkesin takım elbisesiyle dolaştığı iş ortamlarını tercih eder. Hangisi olursa olsun, çalışacağınız ofisi önceden görün ve orada kendinizi rahat hissedip hissetmediğinizden emin olun.

Kurumsal kültür

Her kurumun kendine özgü bir yapısı, değerleri ve hedefleri vardır. İşte bu hedefler ve değerlerin sizinki ile kesişmesi işyerinde mutluluğun anahtarlarından biri. Örneğin şirketin sizin değerlerinizle hiç uyuşmayan bir üretimi varsa, bu sizin yapış şekillerinizi etkilemese de işyerindeki mutluluğunuzu kesin olarak etkiler.

Ulaşım mesafesi

Özellikle büyük şehirlerde karşılaşılan bu problem ilk etapta sizi etkilemeyecek gibi gözükse de uzun vadede mutlaka mutsuzluk yaratacaktır. İş yerinize gitmek için çok fazla yol gideceğinizi düşünüyorsanız, bunu haftanın beş günü yapacağınız gerçeğini de hesaba katmalısınız.

Çalışan-yönetici ilişkileri

Şirkette birebir ilişkiniz olmasa da en üst yöneticilerin dahi birlikte çalıştığı insanlara karşı tutum ve davranışları çok önemlidir. Çünkü bu tutum ve davranışlar genellikle şirketin tümünde geçerli olur. Şirkete girmeden önce bir ofis turu yaparsanız, çalışan kişilerin yüzlerine dikkat edin. Bu tur çalışanların ofiste mutlu ya da mutsuz olduklarıyla ilgili size fikir verecektir. Ancak bunun yanı sıra eğer tanıdığınız kişilerin arasında daha önce bu şirkette çalışmış ya da iş yapmış birileri varsa onlardan da bilgi edinmeye çalışın. Tabi bu bilgilerin güvenilir ve tek taraflı olmadığına emin olmanız gerekir.

Bir önceki yazımız olan Soğan Kokusunu Çıkarmanın Püf Noktaları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ