20.05.2024 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Gökkuşağı Nasıl Oluşur?

Gökkuşağı Nasıl Oluşur?

İçindekiler

Gökkuşağı Nasıl Oluşur? Gökkuşağı Renklerini Nereden Alır?


Gökkuşağı Nasıl Oluşur? Eskiden gökkuşağının mitolojik olarak yer aldığı ve efsaneler yaratıldığı bir olay olarak anlatılırmış. Gökkuşağı tamamen meteorolojik bir doğa olayıdır. Gökkuşağının nasıl meydana geldiği bilimsel olarak kanıtlanmıştır ve o inanışlar artık geride kalmıştır. Milattan önce gökkuşağı hakkında yağmurla bir ilgisi olduğu çözüme kavuşturulmuş bir gerçek olarak rivayet edilmektedir.

Düşmekte olan yağmur damlacıklarında güneş ışınlarının kırılıp yansımasıyla havada beliren yedi renkli ve kemer biçimindeki görüntü. Beyaz ışık olarak yansıyan güneş ışınları yağmur damlacıklarına rastladıklarında her yağmur damlasının bir prizma vazifesi görmesi sonucu tayf meydana getirirler. Gökte bir yay şeklinde kırmızı portakal – sarı – yeşil – mavi – çivit menekşe renklerini belirtmesi ile gök kuşağı meydana gelmiş olur.

Gökkuşağı çeşitleri

Birinci gökkuşağı; en çok görülendir. Kırmızı rengin dışta yer alması ile mor renk içeride yer alır. Buna ilkel gökkuşağı da denir. Renk sırası içten dışa doğru; mor, mavi, lacivert, yeşil, sarı, turuncu ve kırmızıdır.

İkinci gökkuşağı; kırmızının iç kısımda morun dış kısımda olduğu halidir. Işık olarak daha zayıf şekilde yansıma olur. Kırmızı, turuncu, sarı, yeşil, turkuaz, mavi ve mor olarak sıralanır.

Küçük Gökkuşakları; yalnızca kırmızı ve yeşilden oluşan gökkuşaklarıdır. Birinci gökkuşaklarında iç kısımda, ikincisinde ise dışında kırmızı yer alır.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ