21.09.2021 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Göbek Eritme Yöntemleri – Kilo Verme, Zayıflama

Göbek Eritme Yöntemleri – Kilo Verme, Zayıflama

Göbek eritme yöntemleri, birçok insanın aradığı çok popüler bir konu olmasının yanında, büyük bir yanlış anlaşılma olmasından ötürü de önemli bir konu. Yazın da yaklaşmasıyla -belki ben de dahil- çevremdeki herkes “Bu göbek nasıl gidecek?” sorusunu soruyor. Yanıtları da bu yazıda bulacaksınız, ayrıca birkaç efsane ve yanlış anlaşılmayı da çürüteceğiz. Bunun yanında kilo verme ile ilgili de bazı söyleyeceklerim olacak.

Karın bölgesindeki yağlanma, diğer bir deyişle göbekteki yağlar, genellikle erkek tipi kilo alımında ortaya çıkar. Göbek yağlarından şikayetçi olanlar genellikle erkeklerdir. Kadınlar ilk önce basenlerden kilo almaya başlarlar tabii kilo almaya devam ederlerse sıra göbeğe de gelir. Karın çevresindeki yağlanma, şeker hastalığı, kalp rahatsızlıkları, kanser gibi hastalıkların riskini oldukça arttırır. Özellikle karın içi organların etrafında bulunan visceral yağ dokusu, sağlık açısından size sorun yaratabilir. Her ne kadar karın bölgesindeki yağlanma bu kadar sık olsa da, yalnızca göbek yağlarını eritecek sihirli bir formül yoktur.

Egzersiz ile göbek eritmek

Çoğu insan, karın egzersizleri ile göbeğini eritebileceğini düşünür. Her gün onlarca mekik çekip, bunun için üretilmiş ürünleri alıp göbeğinin erimesini bekleyebilir. Ancak bunların bir yararı olmayacaktır. Karın egzersizlerinin göbek yağlarını eritmede bir etkisi yoktur. Bu egzersizlerle yalnızca karın kaslarınızı sıkılaştırır, daha şekilli bir karına sahip olabilirsiniz, belki bir miktar kilo vermiş gibi bile görünebilirsiniz. Ancak yağlarınız yine orada kalacaktır.

Egzersiz ile göbek eritmenin tek yolu, uzun süreli ve tempolu -yani bizim kardiyo dediğimiz- egzersizleri yapmanızdır. Tempolu ve uzun yürüyüşler, koşular, yüzme, bisiklete binme, aerobik gibi egzersizler göbek yağlarınızı eritmede yardımcı olurlar, vücudunuzdaki diğer bütün yağlarla birlikte. Bu nedenle eğer göbek eritmek niyetindeyseniz, öncelikle tempolu, kalp hızınızı arttıracak ve bir süre yüksek hızda tutacak egzersizleri seçmelisiniz. Bu egzersizlerin yanında yine karın egzersizleri yapabilirsiniz. Hatta tüm vücuda yönelik ağırlık çalışmaları da kilo vermede yardımcı olabilir. Kas kitleniz arttıkça, sporla harcayacağınız kalöri de artmaktadır. Tabii yalnızca egzersiz, genellikle göbek eritme sorununuza çare olmayacaktır, bunu güzel bir diyetle taçlandırmanız göbek sorununu çözmenizi hem hızlandıracak, hem de kolaylaştıracaktır.

Göbek eritme diyeti

Eğer yazının üstteki kısmını okuduysanız, göbek eritmek için herhangi bir özel diyet olmadığını da anlamış olmalısınız. Vücuttaki yağ dağılımı kişinin genetik yapısı ile ilgilidir. Yediğiniz şeylerden aldığınız fazla kalöriler yağ olarak genellikle bu genetik yapıya göre vücudun bir yerinde birikir. Buna en basit örnek olarak kadın ve erkeklerdeki vücut şekli farklılıklarını gösterebiliriz. Bildiğiniz gibi kadınlar daha çok kalça ve basen çevresinden, erkekler de göbek çevresinden kilo almaktadır.

Örneğin siz kilo 2-3 kilo aldığınızda hemen göbeğiniz çıkıyorsa, fazla kilolarınızı verme sürecinin en son 2-3 kilosunu verdiğinizde o göbek eriyecektir. Siz bütün fazla kilolarınızı vermedikçe göbeğinizi eritmeniz mümkün olmayacaktır.

Sağlıklı bir diyet ve düzenli spor yaparak göbeğinizi eritmeniz mümkündür. Ancak bu iş uzun vadeli ve emek gerektiren bir süreçtir. Göbek eritmek için hızlı ve kolay bir yol maalesef yoktur. Göbek eritme bandı, göbek eritme hapı, zayıflama hapı gibi tanıtılan ürünlerin vadettikleri göbek eritmeyi sağlamalarının imkanı yoktur. Bu ürünlere ve satıcılarına prim vermeyin, sizin üzerinizden yanlış vaatlerle para kazanmalarına izin vermeyin.

Bir önceki yazımız olan Saç Dökülmesi İçin Saçlarınızı Yıkarken Bunlara Dikkat Edin başlıklı makalemizde sağlık ve sağlık haberleri hakkında bilgiler verilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ