24.09.2021 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Finasterid ile Erkeklerde Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?

Finasterid , Proscar ve Propecia adlı ilaçların genel adıdır. Finasterid , başlangıçta Merck tarafından genişlemiş prostat bezlerini tedavi etmek için geliştirildi.

Finasterid ile Erkeklerde Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?

Finasterid , Proscar ve Propecia adlı ilaçların genel adıdır. Finasterid , başlangıçta Merck tarafından genişlemiş prostat bezlerini tedavi etmek için geliştirildi. Prostat problemleri olan erkeklerde yapılan muayeneler sırasında saç büyümesine şaşırtıcı derecede etki ettiği görüldü. Daha sonar Merck şirketi erkeklerde saç dökülmesi sorununu tedavi etmek için çalışmalara devam etti. Androgenik Alopesi’nin (erkeklerde saç dökülmesi) tedavisi için 1 mg doz olarak kullanılmasına 1997 yılında onay verildi. Propecia erkeklerde saç dökülmesi konusunda oldukça etkili olan tarihteki ilk ilaçtır.

Finasterid’in erkeklerde saç dökülmesi konusundaki başarısı, testosteron’u daha güçlü erkeklik hormonu olan dihidrotestosteron’a çeviren 5-alfaredüktaz tipi enzimi engelleyebilmesi sayesindedir. Finasterid’in 1 mg dozu günlük olarak alındığında DHT (dihidrotestosteron) seviyesini %60’a kadar düşürebilmekte. Saç foliküllerini küçülterek en sonunda da erkeklerde saç dökülmesi sorununa neden olan DHT’dir. DHT bu %60 orada azalması saç dökülmesi sorununu erkeklerin %85’inde durduğu klinik deneylerle kanıtlanmıştır. Bu ilacı kullananların%65’inde büyük ölçüde saç büyümesi görülmüştür.

Saç dökülmesi sorununu önlemenin tıbbi olarak en etkili kanıtlanmış yolu DHT seviyesini düşürmektir. Finasterid erkeklerde saç dökülmesi sorunu için başvurulması gereken ilk çözüm yolu olarak uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Minoksidil İle Erkeklerde Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir? başlıklı makalemizde sağlık ve sağlık haberleri hakkında bilgiler verilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ