21.05.2022 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Crusader Kings 2 Sistem Gereksinimleri

Crusader Kings 2 Sistem Gereksinimleri. Son zamanların yükselen oyunları arasında yer alan Crusader Kings oyunu popülerliği artmakta olan kişilerin üzerine oynayabileceğiniz bir strateji oyunudur.

Crusader Kings 2 Sistem Gereksinimleri

Crusader Kings 2 Sistem Gereksinimleri. Son zamanların yükselen oyunları arasında yer alan Crusader Kings oyunu popülerliği artmakta olan kişilerin üzerine oynayabileceğiniz bir strateji oyunudur. Crusader Kings oyunu daha önce Steamde oynaması ücretsiz oyunlar arasında yer alırken şuanda yine Steam üzerinden erişim sağlayabileceğiniz oyunun fiyatı 59,00 TL ile Steam üzerinden satın alarak oynayabilirsiniz. Crusader Kings 2 Sistem gereksinimleri ve yine Crusader Kings 2 Steam üzerinden oynanabilirlik açısından bütün bilgileri edinebileceğiniz, oyunun birazda içeriğinden ve oynanış şeklinden bahsederek devam etmek isteriz.

Strateji oyunlarını sevenler için sürekleyici oynayış, gelişmiş grafikler, müzikler ve farklı bir oynayış ile dikkatleri üzerine çekmeyi devam ediyor. Oyunun bize göre eksik daha doğru bir deyişle ileride giderebileceğini düşündüğümüz bir değerlendirme yapmak gerekirse herkese uygun bir oynayış olmaması, Türk ve diğer Müslüman devletleri yönetememek bizim tarafımızdan bakıldığında olumsuz bir yanıt alıyor şimdilik. 

Oyuna geliştirici bakımından bakmak gerekirse Paradox Devolopment Studio tarafından geliştirildiğini ve piyasaya sürüldüğünü görmekteyiz. Kullanıcılarından %94 oranında olumlu yorumlar alan daha önce sır gibi saklanan kimsenin bilmediği bir anda çıkışını yükselterek patlamaya hazır oyunlardan birisiydi diyebiliriz.

Öncelikle Türkçe dilini desteklemediği söylemek isteriz başlayacak olan kişiler için. Oyunun içeriğiyle ilgili Crusader Kings 2 (CK2) aile simülasyonu olduğunu görmekteyiz. Diğer oyunların aksine ülke değil bir karakter yönetiyorsunuz. Paradox strateji oyunlarında gördüğümüz gibi oyunda baya bir detayla hazırlandığını oyunda görebilirsiniz. 

Oyunun detaylarından bahsetmek gerekirse eski çağlara örnek vermek gerekirse bir padişah ve tahtını bırakacak ülkeyi yönetecek oğlu olması gerek çokça toprakların güzel kadınlarıyla birlikte olup hatta diğer topraklardan bile kadınlarla birlikte olup çocuklarına dedelerinin isimlerini verdiğini görüyorduk. Oyunu oynayış açısından daha derine inmek gerekirse orta çağlarda kral tek başına yeterli güce sahip olmadığından derebeylerine topraklarını dağıtmış ve hakimiyeti oradaki kişilere bölüştürmüştü. Her ne kadar kral olsa da tek başına yeterli güce sahip olamadığını biliyorsunuzdur.

Bütün Derebeylerinin tek bir amacı vardı oda kendi toprakları içeresinde bulunan ailelerinin güçlü bir yapıya sahip olmasıydı.

Crusader Kings 2 Sistem Gereksinimleri

Crusader Kings 2 Ülke Yönetme Kılavuzu

C2’ye başlarken müthiş bir detaylı bir oyun olduğuna kanaat varacaksınız bizimle birlikte. Oyunun tutorial açısından baktığımızda merak edenler için tutorial öğretici oyun demektir. Oyuna öğretici oyun ile başlıyorsunuz ilk başta öğretici bölümüyle başladığınız oyunda İskoçya ile oynuyorsunuz. Bütün detayı ile muhteşem olan oyunda sizlere dininden ekonomiye, Avrupa çağlarında bulunan krallıkların diplomasinden, hastalıklardan yine devam etmek gerekirse klanlardan konseylere kadar bolca detay bulunan oyunda her şeye şahit olacaksınız.
Bu kadar detaylı bir oyunda ne yazık ki örnekleme gösterebilen bir oyun olmadığını söylemek istiyorum. Bu bölümleri oyun içerisinde kendi başınıza öğrenmek durumunda kalıyorsunuz. Buda oyunu oynayacak olanlar için zor bir oyun olduğunu göstermekte.

Oyunun diğer yandan Wikipedia ile olan bağlantısı oyun içerisinde sağ üst köşedeki “i” işaretine bastığınızda size oyunla olan karakterin etkileşimini gösteriyor. Detaylı bir oyun için güzel bir özellik olmuş diyebiliriz.

Bütün Gördüğün Devletleri Yönetme Hakkın Yok

Crusader Kings 2 Sistem Gereksinimleri

Şunu belirtmek gerekirse CK2’de orta çağ üzerine üretilmiş oyunda o devletler üzerine devletleri yönetebilirsiniz. Başlangıç olarak en erken 15 Eylül 1066’da başlayan ve 1453 tarihine kadar süren oyuna yine istediğiniz tarihten başlayabiliyorsunuz. C2 tam olarak baktığımızda Avrupa devletlerini yönetebiliyorsunuz. Oyunda anlatılmak istenen aslında Avrupa Ülkelerinde siyasal yapıların nasıl bir durum içinde olduğunu gösterilmek istenildiğinden oyunda mevcut olan Selçuklu, Osmanlı devletlerini hatta bütün Müslüman devletleri yer aldığı halde yönetilememektedir. Buradan anlayacağımız sadece Avrupa devletlerini yönetiyorsunuz.

Ülkeyi Yalnız Kral Yönetemez

Crusader Kings 2 Sistem Gereksinimleri

Oyunda biraz daha derine inmek gerekirse oyunda aslında bir ülkeyi üst sıralara taşımak değil aile hanedanlığını iyi bir yere getirmek önemli olduğundan sadece o ülkenin kralını değil farklı krallarda seçilebiliyor. Yine aynı zamanda derebeyleride seçilebilir olması aileye önem verdiğini ve tek başına yönetilmediğini burada tekrar görüyoruz. Oyunun zorluk açısından basit hale getirmeniz için oyuna yeni başlayacaklar açısından İskoçya ile başlamanızı tavsiye ediyorum. Hem yanınızda fazla krallıkların bulunmaması açısından hemde kralı seçerek oyunun avantajlarından faydalanabilirsiniz.

Savaşta Kralın Sözü Geçtiğini Göreceksiniz

Derebeyleriyle iyi geçinmeniz sizin açınızdan iyi olacaktır ve daha çabuk büyümeye başlayacaksınızdır. Diğer oyunların aksine ve Paradox oyunlarına baktığımızda ilk oyun ile de gördüğümüz CK2’de farklı bir tasarım uygulanmış iki farklı ordu bulunuyor o sisteminde derebeylerine ait olan ve kendi topraklarınıza ait ordular her ne kadar bütün orduların üstünde sizin sözünüz geçerli olsa da %100 geçerli olmaması oyuna farklı bir hava katmış durumda. 
Bu durumu şöyle açıklayabiliriz %100 değilken” ne kadar ordu bize bağlı diye” düşünecek olursanız From Demesne bölümünde size %100 bağlı ordudaki askerleri göstermekte olup, From Vassals bölümünde yine size %100 bağlı olmayan derebeylerininde sözü geçtiği ordularda size katılabilecek askerlerin sayısı gösterilmektedir.
Yine oyunun diğer bölümündeki detaylarda topraklara uzak yerlerde işçilerin isyana kalkması durumunda az önce bahsettiğimiz From Vassals bölümünde gösterilen size bağlı askerlerle bu isyanın bastırılması mümkün oluyor.

Sistem Gereksinimleri:

Minumum Sistem Gereksinimleri:

İşletim Sistemi: Win 7 64 ya da daha üst bir versiyon
İşlemci: Intel Core 2 Duo E4500 2.2GHz ya da AMD Athlon 64 X2 5600+ 2.8 GHz 
RAM: 4 GB
Gerekli Boş Harddisk Alanı: 2 GB
Ekran kartı: GeForce 240 GT ya da Radeon HD 6570(+1024MB)
DirectX: DX 9.0c Tavsiye Edilen Sistem Gereksinimleri:

İşletim Sistemi: Win 8 64 ya da daha üst bir versiyon
İşlemci: Intel Core i5 2300 ya da AMD FX6120
RAM: 8 GB
Gerekli Boş Harddisk Alanı: 2 GB
Ekran kartı: GeForce GTX 550 Ti ya da Radeon HD 6770(+1024MB)
DirectX: DX 9.0c

CK2 ilk serisinde de oynayanlar bilirler ki ve şuanda çoktan oyunu satın almış olduklarını düşündüğümden muhteşem bir oyunla Paradox yine karşınızda. Sizlerde almayı düşünüyorsanız ve yazımızı incelemişseniz ufakta olsa bu incelemede oynayış bakımından anlamanızı sağlamaya çalıştık. Eğer bu incelemeyle ilgili aklınıza takılan bir durum varsa bunu yorumla paylaşarak belirtebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Fitness Kartlarına Artık Veda Ediyoruz başlıklı makalemizde oyun ve oyun haberleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ