24.02.2024 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Coğrafi Özelliklerin Ekonomik Faaliyetlerle İlişkisi

Coğrafi Özelliklerin Ekonomik Faaliyetlerle İlişkisi

Coğrafi Özelliklerin Ekonomik Faaliyetlerle İlişkisi Nelerdir?

Coğrafi özelliklerin ekonomik faaliyetlerle ilişkisi nelerdir maddeler halinde, coğrafi özelliklerin ekonomik faaliyetlerle ilişkisi konusunda sizlere bilgi vereceğiz.

Bölgelerde yapılan ekonomik faaliyetler o bölgenin coğrafi özellikleri ile yakından ilişkilidir. Mesela; sanayisi ve ticaret faaliyetleri gelişmiş olan bir bölgenin coğrafi şartlarının da iyi olduğunu söylemek mümkündür. Bir bölgenin coğrafi özellikleri ne kadar iyi ise gelişmişliği de o kadar iyi düzeydedir.

Coğrafi özelliklerin ekonomik faaliyetlerle ilişkisi maddeler halinde;

* Bir bölgede ulaşım olanakları ne kadar iyi ise ekonomik faaliyetlerin gerçekleşmesi de o kadar kolay olmaktadır. Ulaşım faaliyetlerinin kolay olduğu bir yerde sanayi, ticaret gibi alanlarda da gelişme gözlenir.

* Ekonomik faaliyetleri yakından ilgilendiren diğer bir unsur iklimdir. İklim şartlarının elverişli olmadığı alanlarda ekonomik faaliyetler de gelişemez. Örnek olarak Doğu Anadolu Bölgesi’ni verebiliriz. Bu bölgede iklim şartları elverişsiz olduğundan dolayı burada tarım, ticaret v.b gibi ekonomik faaliyetler yapılamamaktadır.

Coğrafi Özelliklerin Ekonomik Faaliyetlerle İlişkisi

Nüfus ve yerleşme bir bölgede ne kadar çok ise ekonomik faaliyetler de o kadar canlıdır. Çünkü ekonomik faaliyetlerde insana ve iş gücüne ihtiyaç vardır.

* Ekonomik faaliyetlerle yakından ilişkili olan diğer bir unsur ise yer şekilleridir. Dağlık ve engebeli alanlarda ekonomik faaliyetler son derece durgun iken dağlık olmayan ve engebesiz alanlarda da ekonomik faaliyetler oldukça canlıdır.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 1]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ