28.05.2024 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Çiçero Kimdir, Çiçero Gerçek Adı Nedir?

Çiçero Kimdir, Çiçero Gerçek Adı Nedir?

İçindekiler

Çiçero Kimdir, Çiçero Gerçek Adı Nedir? Son 100 yılın en büyük casuslarından birisi olan Çiçero son zamanlarda birçok kişi tarafından merak ediliyor. Bu nedenle bu yazımız içerisinde Çiçero Kimdir? Çiçero Gerçek Adı Nedir? üzerine detaylı bir yazı hazırlamak istedik. Gerçek adı İlyas Bazna olan Çiçero, dünya casusluk tarihinde ilginç işlere imza atmıştır.

Arnavut asıllı Türk casus İlyas Bazna 1904 yılında dünyaya gelmiştir. Genç yaşta babasını kaybeden İlyas Bazna, bu ölümden İngilizleri sorumlu tutmuştur. Parasal kazanç elde etmek istemesinin yanı sıra aynı zamanda opera sanatçısı olmak istemesi maalesef hiçbir zaman meydana gelmemiştir. II. Dünya Savaşı sırasında Ankara birçok büyükelçi binasında uşaklık yapması, casusluğa atmış olduğu ilk adımlardan olmuştur.

Çiçero Kimdir?

II. Dünya Savaşı sırasında Ankara’da Yugoslavya Krallığının, Almanya Büyükelçiliğinde uşaklıklar yapan Çiçero, Almanya büyükelçiliğinin mektuplarını okumak gerekçesi ile kovuldu. 1942 yılında ise Britanya İmparatorluğu‘nun Ankara Büyükelçisinde uşak olarak göreve başladı. Sir Hughe Knatchbull-Hugessen yanında uşaklık yapmaya başlayan Çiçero, büyükelçi ile çok samimi olmuştu. Banyoda büyükelçinin sırtını yıkarken bir yandan da ona opera okuyan Çiçero büyükelçi ile yakınlığını giderek arttırmıştır.

Çiçero, 1943 yılından itibaren Britanya İmparatorlu büyükelçiliğinden aldığı önemli bilgi ve çektiği resimleri Almanya Büyükelçiliğine teslim etmeye başlamıştır. Hatta elinde bulunan 56 önemli belgeyi Alman Büyükelçiliğinde görev yapan Ludwig Moyzisch‘e 20,000 Sterlin karşılığında satmıştır. Belirli bir süreden sonra ise artık Almanya için ücretli olarak çalışan ajan haline gelmiştir.

Çiçero Kimdir, Çiçero Gerçek Adı Nedir?

Çiçero Gerçek Adı

Alman Büyükelçiliğinde ajan olarak göreve başlayan İlyas Bazna’ya “Çiçero” adı verilmiştir. Normandiya Çıkarması başta olmak üzere birçok operasyonda önemli istihbaratlara ulaşan Çiçero, Almanya’ya birçok şey kazandırdı. Ankara’da istihbarat görevi sırasında İngilizce anlamadı düşünülerek İngilizlerin yanında birçok önemli bilgiye erişmiştir.

Yabancıların Elyesa Bazna olarak bildiği Çiçero 66 yaşında iken Münih’te gece bekçisi olarak çalışırken vefat etmiştir. Yaşamı boyunca çok para kazanmasına karşın ölümü sırasında oldukça yoksul olduğu görülmüştür. Yaşamı 2018 yılında filme dönüştürülen Çiçero, son dönemlerde filmi ile beraber yeniden gündeme gelmiştir.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ