25.03.2023 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Benzinli Araç mı? Dizel Araç mı? Dikkat Edilmesi Gerekenler

Benzinli Araç mı? Dizel Araç mı? Dikkat Edilmesi Gerekenler

İçindekiler

Otomobil alırken benzinli mi yoksa dizel mi olmalı? Hangi motoru tercih etmeliyiz sorusunun yanıtı bu içeriğimizde. Sizin için ideal olan yakıt cinsi benzin mi yoksa dizel mi? İhtiyacınıza göre en iyi seçenekler hakkında bilgiler.

Otomobil alırken benzinli mi yoksa dizel mi olmalı? Hangi motoru tercih etmeliyiz sorusunun yanıtı bu içeriğimizde. Sizin için ideal olan yakıt cinsi benzin mi yoksa dizel mi? İhtiyacınıza göre en iyi seçenekler hakkında bilgiler.

Benzinli Motorlar

benzin

Benzinli araçlar ilk satış maliyeti konusunda daha avantajlı konumda yer alıyorlar. Dizel motorlu aynı donanıma sahip bir araç için nerden baksanız 8-10 bin TL gibi bir fark ödemeniz gerekiyor. İlk alış maliyetinden elde ettiğiniz kazanç, benzinli motorun yakıt tüketimi konusunda bonkör davranması sonucu kilometre yaptıkça azalıyor. Benzinli motorlar daha fazla yakıt tüketmesine rağmen bakım masrafları konusunda kullanıcı dostu olmayı sürdürüyor.

 Benzinli motorun emisyon değerinin düşük olması da çevreye daha az zarar verdiğiniz anlamına geliyor. Bunun yanında motorun daha sesiz çalışması ve performans artısını da eklemek gerekiyor. Benzinli motorlar çalıştırdığınız andan itibaren tam performans ile kullanıma hazırken dizel motorlar özellikle soğuk havalarda ısınıncaya kadar tam performansını veremiyolar. Tabi yakıt tüketiminde de verilen tüketim değerlerini aşıyor. Benzinli motorun bir diğer avantajı olarak sunduğu otomatik vites seçeneklerini de verebiliriz. Birçok firma dizel motorlarında otomatik vites seçeneklerini ülkemize getirmiyorlar. Vergi sisteminden dolayı düşük kapasiteli motorların talep görmesi bunun başlıca sebebi. Benzinli modellerde ise neredeyse hepsinde otomatik vites opsiyonuna sahipsiniz.

Dizel Motorlar

dizel

Dizel motorlar otomotiv endüstrisinin ilk ürettiği motorlardır. Teknoloji ile evrim geçirmiş olsalar da hala daha gerek sesi olsun gerek emisyon değeri olsun benzinliye göre dezavantajlı durumdalar. Dizel motor teknolojisinin üretim maliyeti de yüksek olduğu için bu satış rakamlarına da yansıyor. Yukarıda da belirttiğimiz gibi ilk etapta biraz daha fazla para ödeyerek sahip olabiliyorsunuz. Bu farkı dizel yakıtın ucuz olması ve tüketimdeki tutumlu yapısı sayesinde avantaja çevirebiliyor.

Dizel araçlardan yüksek performans beklememek gerekiyor. Belirtildiği üzere tutumlu olması için üretilen bir motordan bahsediyoruz. Kullanım süresinde tutumlu olan bu motorlar bakım dönemleri geldiğinde kullanıcıya kabarık bir fatura çıkarıyor. Özellikle ağır bakımlarında kullanıcısının canını yakıyor diyebiliriz. Bu meblağlara rağmen zamanında bakımları yapıldığında benzinli araçlara göre daha uzun ömürlü motorlardır.

Kim Benzinli Kim Dizel Araç Almalı

  • Yıllık 20 bin kilometreyi geçmiyorsanız benzinli,
  • Gün içinde kısa mesafelerde aracınızı kullanıyorsanız benzinli,
  • Yoğun trafik ve dur-kalk içinde araç kullanıyorsanız benzinli,
  • Performans beklentiniz yüksek ise benzinli,
  • Motor sesi duymak istemiyorsanız benzinli,
  • Sigorta ve vergisi ucuz olsun diyorsanız benzinli,
  • LPG taktırırım diye düşünüyorsan benzinli,
  • Çevreyi düşünüyorum diyorsanız benzinli,

Diğer durumlar için dizel araç seçilmelidir.

Tabi ki son kararı kullanıcı olarak sizin deneme sürüşü yaparak karar vermenizde fayda var.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ