25.07.2021 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Isparta Kuyucak Köyü Lavanta Kokuyor

Isparta Kuyucak Köyü Lavanta Kokuyor

Isparta Kuyucak Köyü Lavanta Kokuyor uçsuz bucaksız gibi görünen lavanta tarlaları dünyada en çok Fransa Provans bölgesinde yer alırdı. Fransa dışında lavantayı en bol görebileceğiniz ülkeler İngiltere, Romanya, Bulgaristan. Haziran ve Temmuz aylarında tam lavanta sezonu.

Isparta Kuyucak Köyü Lavanta Kokuyor 

Türkiye’ de mis gibi kokan lavanta tarlalarının uzandığı bölge ise; Isparta şehrindeki Kuyucak Köyü. Bildiğiniz gibi Isparta denilince de aklınıza hemen gül kokusu gelir. Kuyucak Köyü‘ nde Nisan ayında tarlalara gül ekiliyor, Mayıs ayının ilk 10 gününde leylaklar ve Temmuz ayı başında ise tarlalar yerini Lavantaya bırakıyor.

Isparta Kuyucak Köyü Lavanta Kokuyor uçsuz bucaksız gibi görünen lavanta tarlaları dünyada en çok Fransa Provans bölgesinde yer alırdı. Fransa dışında lavantayı en bol görebileceğiniz ülkeler İngiltere, Romanya, Bulgaristan. Haziran ve Temmuz aylarında tam lavanta sezonu.

Isparta, özellikle gül üretiminde Dünya sıralamasına girmiş önemli bir şehir. Ancak bir o kadar da Lavanta Tarlası‘ na rastlamak mümkün. Kuyucak Köyü Isparta’ nın Keçiborlu ilçesine bağlı bir köy. Lavanta üretimi yapan köyler ise; Kuyucak dışında, Kuşçular, Çukurören, Yeşilyurt köylerinde, Senir ve Kılıç Kasabalarında yapılıyor.

Küçük sevimli bir köy olan Kuyucak Köyü‘ nde 150 hane bulunuyor. Bunlardan 90 hanesi yazı ve kışı bu köyde geçiriyor. Köy halkının geçim kaynağı ise lavantacılık ve balcılık. Bunların yanı sıra şifa kaynağı kekik, hatmi çiçeği ve papatya gibi yörede yetişen otları toplatıp, kurutup aktarlara satıyorlar.

Isparta Kuyucak Köyü Lavanta Kokuyor

Kuyucak Köyü Taş Sokaklar

Kuyucak Köyü muhteşem bir atmosfere sahip, kerpiç evleri, taş sokakları, yer yer gözünüzü okşayan oradan buradan fışkırmış lavanta öbekleri ile harika ötesi…

Lavantalar ilk kez yörenin girişimci gül tüccarı Zeki Konur tarafından 1975’ te Fransa’ dan getirilmiş. Bu lavanta fideleri otuz aileye on beşer kök şeklinde dağıtılmış. Bu fideler, ilk olarak gül tarlalarının yan kısımlarına ekilmiş. 1990’ lı yıllardan itibaren ticari amaçlı ekimlere başlanmış. Yaz sıcağında kurak, susuz, herhangi bir şey üretilemeyen tarlalar ve boş kalan tarlalarda bir şeyler ekili olsun diye lavanta ekimi yapılmış. İlk lavanta fidelerinin ekilmesinden buyana, 3000 hektar alana lavanta ekimi yayılmış. Bugünlerde, Türkiye lavanta üretiminin %90’ı bu bölgeden sağlanıyor.

Haziran sonunda tomurcuklanıp mor renge bürünen lavantalar, Temmuz ayı itibariyle çiçeklerinin patlamasıyla morun en güzel tonları ortaya çıkıveriyor. Mis gibi lavanta kokan tarlalarda Ağustos ayı ile beraber hasat yapılmaya başlanıyor. Lavantalar toplanırken kökten sökülmeyip orta kısımlarından orak yardımıyla kesiliyor ki seneye o kısımdan tekrar lavanta fışkırsın diye. Temmuz ayları Isparta Kuyucak Köyü Lavanta Kokuyor yolunuz düşerse mutlaka bu şirin köyü ziyaret edin, yenilenebilir tarıma destek olun ve yurdumuzun güzelliklerini görün.

Kuyucak Köyü Taş Sokaklar

Lavanta Su İstemeyen Bitki

Lavantalar yetişme aşamasında çok fazla suya ihtiyaç duymayan bir bitki türü olduğu için, sıcakta kalan kurak tarlalara ekilmesi oldukça uygun. Lavanta çok yıllık bir bitki olduğu için de bir kök lavantadan 15-20 yıl süresince mahsül alınabilecek kadar verimli. 10 yaşından sonra lavanta fidanları 1 metre boya ulaşabiliyorlar.

Lavantaların hasat sonrasında bir bölümü yağı çıkartılarak kozmetik sanayinde kullanılmak üzere fabrikalara, diğer bölümü ise özenle destelendikten sonra kurutularak düğün-davet-organizasyon firmalarına gönderiliyor.

Lavantanın Yararları

Lavanta; sebepsiz yere oluşan burun akıntısına, toz alerjisine, iltihaplı eklem romatizmasına ve karaciğer yağlanmasına ve daha pek çok rahatsızlığa karşı iyi geliyor. Bunun dışında lavantanın dinginleştirici özelliği de bulunuyor.

Lavanta Balı

Lavantanın yağına, toniğine, sabununa biraz biraz aşinayız ama asıl sofralarda yerini almaya başlayacak şey Lavanta Balı… Süzme veya petek türleri ile müthiş kokusu yanısıra damakta bıraktığı farklı aromatik lezzeti vazgeçilmeziniz olabilir.

Bir önceki yazımız olan Osmanlı Devrinde 5 Vampir Efsanesi başlıklı makalemizde osmanlı, tarih ve vampir efsanesi hakkında bilgiler verilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ