24.02.2024 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Baş Ağrısı İçin Ne Yapılmalı?

Baş Ağrısı İçin Ne Yapılmalı?

Baş Ağrısı İçin Ne Yapılmalı? Baş ağrısı insanoğlunun hayatı süresince karşılaşabileceği ağrılar içinde en sık ağrı tipidir. Baş ağrısı genel manada baş bölümünde hissedilen ağrı olsa da her vakit bu bölgeden kaynaklanmaz. Yüz, göz, diş ve boyundan kaynaklanıp baş bölgesine dağılabilir. Baş ağrısı için ne yapılmalı derseniz ilk olarak ağrınızı tanımanız gerekir. Ağrı deyip geçmeyin kendi içerisinde pek çok türü ve kaynağı mevcuttur. En yaygın baş ağrısı sebeplerinden birisi olan migren çoğunlukla genç kadınlarda görülür ve etiyolojisi tam olarak bilinmese de pek çok tetikleyici sebebi vardır. Ön baş bölgesinde hissedilen ağrılar çoğunlukla sinüs ağrılarıdır, tek göz ağrıları göz problemleri kaynaklı küme tipi ağrılar olabilmektedir. Yüzün tek taraflı olarak agrıması ise migren krizlerinin habercisi olabilir. Gün içerisinde stres, sıkıntı,elem,kötü hava koşulları,aşırı ışığa maruz kalma, fazla tatlı tüketimi gibi pek çok sebep baş ağrısına sebep olabilir.

Bu tip gündelik baş ağrısı için ne yapılmalı diye merak ediyorsanız, parasetamol türevi ağrı kesici ilaçlar genel olarak ağrıları dindirebilmektedir. Ayrı olarak melisa çayı, ıhlamur gibi sedatif tesire sahip tabii nebat çayları baş ağrısını dindirebilmektedir. Karanlık ve suskun bir odada uyumak kronik olmayan baş ağrıları için müracaat edilebilecek en doğal çözümlerin başında gelir. Kronik olmayan baş ağrılarında olasıysa ağrı kesici almadan gecirilmeye çalışılmalıdır.Ancak natürel metotlar eksik kaldığında ağrı kesicilere müracaat edilmelidir. Düzenli kullanılan ağrı kesicilerin sindirim sisteminde ciddi rahatsızlıklara neden olabileceği unutulmamalıdır.Düzenli kullanılan ağrı kesiciler bu arada vücuttaki ağrı eşiğini yükselteceği için bir müddet sonra alınan doz yetmeyecek ve vücut daha fazlasını isteyecektir. Bu sebeple gereksiz ilaç kullanımından kaçınılmalıdır.Kronikleşmiş bir baş ağrısı mevcutsa bu vaziyette kesinlikle bir hekime müracaat edilmelidir.

Baş Ağrısı İçin Ne Yapılmalı?

Ağrı kavramının vücudun yanlış giden bir olaya verdiği ikazcı bir reaksiyon olduğu unutulmamalı ve dikkate alınmalıdır. Ayrı olarak gebelerde ne tür ilaç mevzubahis olursa olsun kesinlikle kontrolünde bulundukları hekime müracaat etmeleri gerekir. Müracaat edilecek natürel metotlar arasında şakak bölgelerine masaj yapmak, saç diplerini hafifçe çekerek yüz masajı yapmak, geriye doğru saç taramak sayılabilir. Bu metotlar yıllardır uygulanan metotlar olsa da kafaya giden kan dolaşımını artırması sayesinde ağrı hissini dindirebilmektedir.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ