04.10.2023 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Barbie bebek artist, Fulla Bebek akıllı kadını temsil ediyor!

Barbie bebek artist, Fulla Bebek akıllı kadını temsil ediyor!

İçindekiler

Barbie Türkiye’ye 80′li yıllarda Özal sayesinde (sebebiyle) girdi. Oyuncakları, bilgisayar oyunları, filmleri ile hayatımızın bir yerinde hep gözümüze çarptı. 80′li yıllarda Türkiye’de her kız çocuğunun Barbie bebek hayali vardı. Ama  o  sadece  bir bebek değil daha  fazlası olmuştu. Gelin hafızaları tazeleyelim önce.

Nasıl  doğmuştu barbie?

Ruth Handler adında bir iş kadını. Ruth Handler kızının bebeklerine yetişkin rolü verdiğini görünce bir ilki gerçekleştirerek yetişkin kadın bedenine sahip oyuncak bebek üretir. Ruth’un Mattel oyuncak firmasının kurucularından biri olan kocası Elliot’a yetişkin vücutlu bir bebek önerisini götürmesiyle tüm dünyada moda ikonu olacak Barbie’nin hikâyesi başlar.

Ruth Handler, 1956′da kızı Barbara ve oğlu Kenneth’le birlikte çıktıkları bir Avrupa seyahatinde Bild Lilli adında bir Alman bebeğe rastlar. Yetişkin formundaki Lilli bebek tam da Handler’ın kafasındaki bebektir. Birini kızına vermek, diğerlerini de Mattel’e götürmek için üç Lilli bebek satın alır. Lilli, Die Bild Zeitung gazetesinde yer alan bir çizgi diziden uyarlanmıştır. Lilli isimli bebek, çalışan ve ne istediğini bilen bir karakterdir. İlk olarak 1955 yılında Almanya’da ortaya çıkan Lilli bebek aslında yetişkin erkekler için üretilir ama bu bebeğin ayrı satılan giysi ve araçları çocukların dikkatini çekince, Lilli bebek kısa zamanda popülerlik kazanır.

Amerika’ya döndüklerinde Ruth, bebeğin yeniden tasarımı için Jack Ryan adında bir mühendisle birlikte çalışır ve bebeğin ismini Barbara isimli kızından ilham alarak ‘Barbie’ koyar. Barbie, ilk kez 9 Mart 1959′da Amerika Uluslararası Oyuncak Fuarı’nda ortaya çıkar. 9 Mart da böylece Barbie’nin resmi doğum günü olur.

Rol Model Barbie

barbie bebek 1024x1024 - Barbie bebek artist, Fulla Bebek akıllı kadını temsil ediyor! Bilgi ve Haber

Barbie 50 yıllık bir oyuncak; ama ilk üretildiği tarihten itibaren kapitalizmin özellikle kız çocuklarına uygun gördüğü rolleri tanıtmada etkili bir araç oldu.

Barbie hemşire oldu ama hiç doktor olmadı (Doktor elbetteki Ken’di!)
Barbie öğretmen oldu beğenilmedi, sadece 5300 adet üretildi.
Barbie hiç avukat, mühendis, mimar olmadı ama dört ayrı “alışverişçi” tipine büründü.

Barbie’nin biyografisi

BARBİE GERÇEKLERİ

– İlk Barbie bebekler Japonya’da elle yapılmış, giysileri de Japonya’da evde çalışanlar tarafından elle dikilmiştir. Barbie üretimi, 1967′de Tayvan’a, 1987′de de Endonezya ve Çin’e taşınır. Amerika’nın moda ikonlarından biri olan Barbie, ironik olarak Amerika’da hiç üretilmemiştir.

– Kariyerine manken olarak başlayan Barbie, elli yıl boyunca yüzden fazla meslekle uğraşmıştır. Bazen paleantolog, bezen deniz piyadesi, bazen de aerobik hocası olmuştur. Barbie ayrıca, İtalyan, Parisli, İngiliz Kraliyet ailesi mensubu, Eskimo, Japon, Koreli, Jamaikalı ve Kızılderili olarak da üretilmiştir.

-1974′te Times Meydanı’nın bir bölümünün ismi bir haftalığına ‘Barbie Bulvarı’ olarak değiştirilmiştir.

– 1985′te Andy Warhol tarafından Barbie’nin bir tablosu yapılmıştır.

– 1967 yılında rengi dolayısıyla Afro-Amerikan sayılabilecek bir Barbie üretilmiştir.

– Japonya’da yaratılan hamile Barbie, bebek satın alındıktan 2 hafta sonra doğum yapacak şekilde tasarlanmış.

– 2008′de İskoçya Parlementosu’na bağlı Eşit Haklar Komitesi’nde oyuncak bebeklerde cinsellik konusu tartışılmıştı. Tartışılan oyuncaklar arasında Barbie de yer alıyordu.

– 2000 yılında medyada Barbie bebeklerin yapımında kullanılan ’sert vinil’in içerdiği toksik kimyasalların çocuklara zarar verecekleri hakkında haberler yayınlanır. Ancak bu iddialar Barbie’nin vücudunun sert vinilden değil, ABS plastikten, kafasının ise yumuşak PVC’den üretildiği gerekçesiyle teknik ekipler tarafından yalanlanmıştır.

Fulla  Bebek Barbie’ye Karşı:

fulla bebek - Barbie bebek artist, Fulla Bebek akıllı kadını temsil ediyor! Bilgi ve Haber

Barbie basit bir  oyunak olmaktan çok popüler  kültürün yegane  ikonu olup çıkmıştır  diyebiliriz.  Barbie’nin çocuklar üzerindeki etkisi arap dünyasında  önemli  tepkilere  yol açmıştır. Dekolte kıyafetleri  ve temsil ettiği değerler itibariyle özellikle İran, Arabistan gibi ülkelerde bebek yıllarca  yasaklanmıştır.

Şimdi Arap dünyasındaki Barbie çılgınlığının yeni adı tesettürlü bebek Fulla. Suriyeli New Boy Design Studio Space Stoon adlı firma ürettiği bebeklerle arap çocukların  kalbini  fethetti diyebiliriz. Barbie’den tek  farklı giyim  kuşamdan ibaret değil  Fulla  bebeğin. Barbie hiç avukat, mühendis, mimar olmadı. Barbie hemşire oldu ama hiç doktor olmadı (Doktor elbetteki Ken’di!). Konuşan Barbieler’n konuştukları şeyler de belliydi. ‘Matematik dersi çok zor’ ‘Hadi alışveriş yapalım’ ‘Yeterli kıyafetimiz var mı’. Kısacası  Barbie  tam bir  tüketim  çılgını,  yiyip içip  gezmekten eğlenmekten başka  bir şey düşünmeyen bir kızdı. Fulla  bebek ise Barbie’nin  aksine, hem kıyafetleriyle  hem de rolleriyle  Barbie’den çok farklı. Örneğin Fulla  bebek emek  gerektiren işler  yapıyor. Bazen  bir  diş hekimi, bazen öğretmen oluyor. Giyimi  kuşamı ise modern olsa da frapan  değil. Daha anaç, evine  bağlı ve  değerleri  olan bir bebek Fulla. Ayrıca Fulla  bebek üreticileri bir erkek bebek üretmek yerine doktor  bir  Fulla  bebek üretmişler. Fulla  bebekle  birlikte  Barbie bebek satışları oldukça  düşmüş.www.fulla.us firmanın resmi  sitesi, buradan bebekleri  görmek mümkün.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ