24.09.2021 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Astım Hastalığında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Astım Hastalığında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Astım önemli bir hastalık türüdür. Çünkü astım hastası olan hastaların yaşamları boyunca kendilerine dikkat ederek hastalık ile mücadele etmeleri ve kendilerini koruma altında bulundurmaları gerekmektedir. Astım hastası olan kişilerde daha ileriki devrelerinde daha önemli şekilde astım hastalığının etkileri ile karşı karşıya kalınabilmektedir. Astım hastalığının oluşumundaki en önemli etkenlerin başında alerji gelebilmektedir. Çünkü alerji astımı tetikleyen bir unsurdur. İnsanların çoğu zamanlarda ciltlerinde ve vücutlarında çeşitli maddelere karşı tahriş edici ve nefes alıp vermelerinde zorluk ve sıkıntı yaratabilecek olaylarla karşı karşıya gelebilmeleri mümkündür. Astım hastalarının ise bu gibi olaylara karşı verdikleri reaksiyon ve tepki ise oldukça fazladır ve astım hastaları bu durumda hassas ve korunmasızdırlar. Bunun sonucu olarak ta astım krizi ile karşılaşabilirler. Astım krizi sırasında akciğerlerimizdeki kanın oksijen alması ve karbon monoksit gazının dışarı verilmesi sırasında nefes alıp vermede zorlanma ve baskı oluştuğundan morarma ile karşılaşılır.

Astım krizi sırasında astımlı hastanın nefes alıp vermesi sırasında zorlanma oluşur ve bu sırada hasta boğazı kapalı bir giysi ile ise giysinin boğaz kısmını esneterek adeta kendisinin nefes almasını düzenli bir hale getirmek isteyerek medet umabilir. Astım krizleri değişik sebeplerle ve değişik etkenlerin bir araya gelerek oluşması ile kendisini hissettirebilir. Alerjinin etken olduğu astım krizlerinde ise hastanın alerjik olayı meydana geldiği sırada oluşan ortam ile astım hastasının bu sırada astım krizine yakalanması da mümkün olabilir. Astımlı hastanın bu durumda kendisi için gerekli olan astım ilaçlarından yardım alması gerekebilir. Buruna uygulanan nefes açıcı burun spreyleri ve ağız yoluyla hava alıp vererek nefes açışını sağlayan yardımcı spreylerde mutlaka kullanılması gerekir.

Astım hastalarının bahar aylarında sıkça görülen uçan polenlerin bulunduğu zamanlarda dışarıya çıkmamaları gerekli olan zamanlarda ise burunlarını kapatıcı maskelerden kullanarak kendilerinde oluşabilecek risk faktörünü önlemeleri gerekmektedir. Astım hastalarının birde yanlarında bulundurdukları çantalarında kendilerinin astım hastası olduğuna dair bir yazı bulundurması da gerekli bir yardımcı olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Sağlıklı Saçlar için Bakım Önerileri başlıklı makalemizde sağlık ve sağlık haberleri hakkında bilgiler verilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ