20.05.2022 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Omurga Yaralanmaları Hakkında Bilgi

Omurga Yaralanmaları Hakkında Bilgi

Omurga Yaralanmaları Hakkında Bilgi

Aksiyal yüklenme (vertikal bası): Otomobilin ön camına başı çarpma, sığ suya dalma, dikey düşmeler, başa ağır bir cismin çarpması sonrası oluşan yaral,ııımalar sıklıkla T~ 2-L2 seviyesinde kompresyon kırığı ya da omurilik yaralanması olmadan vertebra cisnıinde crush (ezihne) yaralanmaya yol açar.

Fleksiyon, hiperekstansiyon, hiperrotasyon: Motorlu taşıt kazaları sırasında akselerasyon-deselerasyon, asılmalar gibi yaralanmalarda yüklenme ve dönme kuvvetlerinin kombinasyonu ile bir ya da daha fazla omurda kırık, çıkık, bağ ve kas yaralanması meydana gelir.

Yana bükülme: Aşırı yana bükülme sonrası servikal ve torakal bölgedeki omurlarda kırıklar ve çıkıklar meydana gelir.

Distraksiyon: Vücudun momentumu ve ağırlığı başka bir yöne hareket ederken servikal ornurganın aniden durması ile omurilikte yırtılma ve laserasyon meydana gelebilir. Distraksiyon yaralanmaları asılma, intihar girişimi, spor kazaları sonucu görülebilir.

Diğer mekanizmalar: Künt, penetran ve elektrik yaralanmaları ile de spinal yaralanmalar görülebilir. Beyin gibi, omurilikte de konküzyon, kontüzyon, laserasyon, hematom ve ödem gelişebilir)

Şiddetli bir travma veya düşme sırasında spinal yaralanmanın olabileceği unutulmamalıdır. Özellikle yaşlılarda kemiklerin kolay kırılabilir hale gelmesi nedeni ile de düşme meydana gelebilir. Travma sonrasında bilinci kapalı olan tüm hastaların spinal yaralanması olan hastalar olduğu kabul edilmeli, spinal şüphesi halinde gövde, baş ve boyun immobilize edilmelidir.

Bir önceki yazımız olan Omurga Hastalıkları ve Belirtileri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ