24.09.2021 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Alerji ve Yaşattığı Sıkıntılar

Bahar ayının başlangıç belirtilerinin en sıkıntı verenlerinden kuşkusuz alerji rahatsızlığını yaşayan kişilerin karşılaştığı sorunlardır.

Alerji ve Yaşattığı Sıkıntılar

Bahar ayının başlangıç belirtilerinin en sıkıntı verenlerinden kuşkusuz alerji rahatsızlığını yaşayan kişilerin karşılaştığı sorunlardır. Alerjinin oluşmasına etken olan ve alerjiyi tetikleyen en önemli faktörlerin başında ilk olarak çok değişik sebeplerle vücudumuza dışarıdan giren yabancı maddelere karşı vücut yapımızın gösterdiği reaksiyon olarak tanımlanabilmektedir. Bu reaksiyonların gösterdikleri özellikler değişiklik arz edebilmektedir. Alerji vücudun gösterdiği tepkinin fazlalığından meydana gelmektedir. Alerji vücudumuza farkı sebeplerle giren cisimlere karşı vücut mekanizmasının savunmasının oluşturduğu fazla tepkidir. Bu gösterilen aşırı tepkimelere de tıp dilinde alerji denilmektedir.

Alerjiyi oluşturan sebeplerin en başında ağız ve solunum yoluyla vücudumuza aldığımız cisimlerin yanı sıra temas ve dokunma sebebi ile de alerjiyi tetikleyebiliriz. Alerji ile baş etmek ve savaş halinde olmak insanlarda sıkıntı ve zahmet oluşturmaktadır. Alerji çeşitleri farklı farlıdır. Bunlar arasında sayılabilecek olanlarından mesela mevsimsel dönemlerde gözlemlenen alerjidir. Bu alerji çeşidinde kişiler dışarıdaki oluşan etkilerden farklı şekillerde etkilenebilmektedir. Polenlerin fazla olduğu saatlerde alerjik bünyeye sahip olan kişilerin dışarıya çıkmaları önerilmemekte polen sayısının azaldığı saatlerde işlerin halledilmesi gerekmektedir. Bu kişilerde gözlerde sulanma ve kaşıntı oldukça fazla görülmektedir. Alerjinin neye karşı olduğu ve kişinin alerjik bir bünyeye sahip olduğu artık hastanelerde alerji ünitelerinin açılması ile daha rahat ve kolay bir şekilde öğrenilebilinmektedir. Doktor tarafından yapılan alerji testi ile kişilerin nelere karşı alerjisinin olduğu bilinmekte ve bu sayede uygun tedavi sürecine başlanılmaktadır.

Yine bazı kişiler hava ortamı ile olan alerji yerine yediği içtiği gıdalara bağlı olarak alerji ile karşı karşıya kalınmaktadır. Yapılan alerji testi neticesinde hangi besinlere karşı dikkatli davranması gerektiği öğrenilebilmektedir. Sıklıkla görülen bu besin grupları arasında peynir, yumurta, çilek gibi besinleri sayabiliriz.

Alerji belirlendikten sonra hemen doktor tarafından kontrol altında tutularak tedavisinin yapılması gereken günümüz koşullarının önemli rahatsızlıkları arasında sayılabilir. Bunun için alerjik bünyeye sahip kişilerin doktor tarafından önerilen alerji ilaçlarından yarar sağlayarak kendilerini rahatlatmaları ve önlem almaları sağlanmalıdır.

Kişilerin sadece bahar aylarında yaşadıkları sıkıntılar sonucu oluşan bir alerjisi var ise buna uygun alerji tedavi yapılmakta yine yenilen besin gruplarına ait bir alerji var ise hangi besinden sonra alerji oluşuyor ise bu gıda maddelerinin ise tüketilmeyerek uzak durulması gerekmektedir. Her alerji tedavisinde farklı yöntemler uygulanmamakta her kişinin gösterdiği değişik reaksiyonlara uygun olan alerji tedavisi seçeneğinden yararlanılmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Lens Kullanırken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir? başlıklı makalemizde sağlık ve sağlık haberleri hakkında bilgiler verilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ