21.09.2021 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Besinlerin Kalorileri Hakkında Yanlış Bilinenler

Yanlış ve yetersiz beslenme günümüzde karşılaşılan birçok rahatsızlığın asıl sebebidir.

Besinlerin Kalorileri Hakkında Yanlış Bilinenler

Yanlış ve yetersiz beslenme günümüzde karşılaşılan birçok rahatsızlığın asıl sebebidir. Bu rahatsızlıkların başında da obezite rahatsızlığı gelmektedir. Aşırı kalorili, karbonhidratlı ve yağlı besinlerin tüketilmesi sonucu vücutta yakılamayıp yağ olarak biriken ve vücudun olması gerekenden daha kilolu ve sağlıksız olmasına neden olan obezitenin asıl nedeni besinlerin kalori değerlerinin ve vücuda kazandırdığı enerjinin bilinmemesidir. Günümüzde diyet uygulayan birçok insan bulunmakta ve bu insanlarında büyük bir çoğunluğu yanlış veya eksik bilgiden dolayı uyguladığı diyetten yarardan çok zarar görmektedir.

İşte toplumda doğru olduğu düşünülen temel yanlış uygulamalar: Grisini: galeta olarak da bilinen yağsız, yoğun fırınlanmış bir unlu mamul olan grisini diyet yapan birçok insan tarafından ekmek yerine tercih edilmekte ve kullanılmaktadır. Grisini düşük kalorili olarak düşünüldüğü için birçok diyet programında kendine yer edinmektedir. Ancak sanılanın aksine grisini 100 gramlık bir ekmeğin sahip olduğu 250 kaloriden çok daha fazla kaloriye sahiptir. Öyle ki 100 gr grisini yaklaşık 400 kaloridir. Anlaşılacağı üzere grisini ekmekten çok daha fazla kaloriye sahiptir. Diğer bilinen bir yanlış ise pirincin düşük kalorili olduğu ve kilo aldırmadığıdır. Bu da çok yanlış bir kanıdır. Çünkü pirinç diğer tüm tahıllar gibi yoğun kaloriye sahiptir. Emilimi ve sindirimi de kolay olduğu için kişinin daha çabuk acıkmasına neden olur. Son olarak bilinen diğer bir yanlış bilgi de yağsız peynirlerin şişmanlatmayacağıdır. Oysa ki 100 gr yağsız peynirin sahip olduğu kalori 300 ün üzerindedir. Buda kişinin çok fazla kalori dolayısı ile fazla kilo alması demektir.

Bir önceki yazımız olan AIDS Hastalığı ve Risk Altında Olan Kişiler başlıklı makalemizde hastalık çeşitleri, sağlık ve sağlık haberleri hakkında bilgiler verilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ