20.09.2021 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

AIDS Hastalığı ve Risk Altında Olan Kişiler

AIDS Hastalığı ve Risk Altında Olan Kişiler

AIDS cinsel temas, kan ve genetik yolu ile bulaşan bulaşıcı bir hastalıktır. AIDS hastalığı oldukça tehlikeli bir hastalıktır ve ölümle sonuçlanabilmektedir. Bağışıklık sistemini etkilediği için çeşitli hastalıklara zemin hazırladığı ve ayrıca oluşumunu hızlandırdığı için oldukça tehlikeli bir hastalıktır. 1900’lerin başlarından beri var olan AIDS hastalığı, günümüzde daha sık görülmekte ve hasta sayısında artış gözlemlenmektedir.

AIDS Hastalığı Nasıl Bulaşır?

  • AIDS hastalığı en yaygın olarak cinsel temas ile bulaşır. Bunun için düzenli bir aile yaşantısı şarttır. Tek eşli olmayan kişilerin cinsel hayatlarındaki kaliteye oldukça önem ve özen göstermelerinin yanı sıra cinsel ilişki sırasında gerekli koruyucu önlemleri de almaları gerekmektedir. Tabi ki tek eşlilik, en garantili ve en koruyucu yöntemlerin en başında yer almaktadır.
  • AIDS hastalığı kan yolu ile de bulaşır. Toplu kan alınan yerlerde, aynı enjektörü kullanan kişilerde, damardan enjekte yolu ile uyuşturucu alan kişilerde de AIDS hastalığı ile karşılaşılmaktadır.
  • AIDS hastalığının bulaşmasında bir de annenin AIDS virüsü taşıması sebebiyle annenin yaşadığı gebelik sonrasında bebeğine AIDS virüsünü geçirmesi de görülmektedir.

AIDS Hastalığına Karşı Alınması Gereken Önlemler

AIDS hastalığının başlamasından itibaren oldukça zahmetli, ağrılı ve bolca değişik şikayetleri beraberinde getiren bulaşıcı bir hastalıktır. AIDS hastalığı yukarıda bahsedildiği gibi cinsel ilişki ile aynı enjektörü kullanana kişilerde bir kişide AIDS virüsü bulunuyor ise ve diğer kişinin kullandığı enjektörü AIDS olmayan kişi kullandı ise onunda AIDS virüsünü kendisine bulaştırma imkanı bulunmaktadır. Bunun için kendinize uygulatacağınız enjektör uygulamalarında mutlaka tek kullanımlık ve sizin gözünüzün önünde ambalajı açılan enjektörleri mutlaka tercih etmelisiniz. Bir de cinsel ilişki sırasında AIDS virüsü taşıyan kişilerden sizinde onun mikrobunu almamak için mutlaka ve mutlaka koruyucu önlemlerden yardım almalısınız. AIDS hastalığı terleme, bulantı, ateş basması devamlı sıkıntı ve tedirginlik hali, ruhsal sıkıntı ve depresyon, kilo kaybı, iştahsızlık, halsizlik gibi etkili ve oldukça belirgin etkileri ile ilk olarak kendisini belli etmektedir. Daha sonrasında ise AIDS hastalığı oldukça ağır ve zahmetli bir süreç halinde tesirini göstermektedir.

Bir önceki yazımız olan Pet Şişelerdeki Tehlikenin Farkında mısınız? başlıklı makalemizde sağlık ve sağlık haberleri hakkında bilgiler verilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ