24.09.2021 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Ağustos böceği gerçekten tembel mi?

Ağustos böceği gerçekten tembel mi?

Bilim geliştikçe yeni keşifler yapıldıkça yıllardır doğru bilinen şeylerin aslında ne kadar da yanlış ve hatalı olduğu ortaya çıkmaya devam ediyor. Bizim karıncalara göre oldukça tembel bildiğimiz ağustos böceklerine meğerse büyük haksızlık yapılıyormuş. La Fontaine’nin “Ağustos Böceği İle Karınca” hikayesinde karıncalar yazın çalışıp kışa yiyecek biriktiren çalışkanlar olarak anlatılırken, ağustos böcekleri ise yan gelip yatan tembeller olarak lanse ediliyordu.

Fakat bilimsel araştırmaların son dönemde ortaya koyduğu gerçeklere göre durum böyle değil. Çünkü ağustos böcekleri hayatlarının büyük kısmını yer altında NIMF olarak geçiriyor ve sadece ağustos aylarında yer yüzüne çıkıp yalnızca 4 hafta yaşayabiliyorlar. Yani ağustosun sonunda ölüyorlar ve hiçbir zaman kışı göremedikleri için de kış için yiyecek toplamaları da hiç gerekmiyor. Ağustos ayında bu böceklerin çıkarmış olduğu sesler aslında sadece erkek olanlardan çıkıyor. Erkekler dişi bulmak ve onları etkilemek için bu rahatsız edici sesleri çıkartıyor. Fakat çoğu zaman bu sesler kuşların kulağına giderek yem olmalarına neden oluyor.

Bir önceki yazımız olan Fred Çakmaktaş karakterini seslendiren kimdir? başlıklı makalemizde ansiklopedi, bilgi ansiklopedisi ve kim kimdir hakkında bilgiler verilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ