20.05.2022 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Yapay Zeka Nedir?

Yapay Zeka Nedir?

Yapay zeka nedir? Yapay zeka ile insan gibi davranan makineler robotlar üretmek mümkünmü? Yapay zeka insanlığın sonu gelebilirmi?

Yapay Zeka Nedir? Bilgisayarların öğrenme, anlama ve düşünme yeteneğinin geliştirilerek, karmaşık problemlere ve iş üretimine çözümler üretmesini sağlaması amacıyla üzerinde uğraşılan projelere verilen genel bir adtır. Yapay zeka çalışmalarında, insan beyni ve zekasının karekteristik özelliklerinden yola çıkılarak bilgisayarlara algoritmalar ile programlama yaparak oluşturulan bir sistemdir.

Bilim adamlarının neden tam olarak saptayamadıkları ve anlayamadıkları insan zekasını bilgisayarlarda simule etmek istiyorlar? Bu soruya verdikleri en mantıklı cevap; bilgisayarların işlevinin insan beyni işlevi ile paralel olarak benzerlik göstermesidir. Bu konu üzerinde yoğun araştırma ve deney yapan bilim adamları çok daha ileri gidilebileçeği yönünde hemfikirler. Bilim adamları, şayet insan beynindeki nöronlara kadar inerek buradaki bilgileri kopyalayabilirlerse tıpkı insan gibi davranabilen zekalı makineler, robotlar yapılabileceğini idda etmektedirler. İnsanlar sevgi, aşk, acı, sıcak, soğuk, öfke gibi duyguları duyu organları ve beyni ile kombine ederek ortaya çıkardığı hareketler olduğuna göre gelecekte çok hızlı gelişen bilgisayar teknolojileri ile hassas sensörler ve gelişmiş zeka kombinesi sonucunda insanlar bütünüyle simüle edilebilecek ve robotlar hayatımıza girebilecek.

Yapay Zeka Nedir?

Yapay zeka günümüzde kullanılmaya başladı ve gelişmeye de devam ediyor. Askeri uygulamalarda, bilgisayar oyunlarında, eğlence dünyasında, robotik hayvanlar, iletişim sektöründe ve daha birçok alanda kullanılmaktadır. Gelecekte bilim kurgu filmlerinde gördüğümüz yapay zekalı robot insanlar hayatımıza girerse hiç şaşırmayacağız. Peki bu hızlı gelişme sonunda akla gelen bir soru var. Gelecekte yapay zeka insanlığın sonunu getirebilirmi?

Yapay Zeka İnsanlığın Sonunu Getirebilirmi?

Evrenin gizemlerini çözmeye çalışan ve bu konuda oldukça ilginç sonuçlar elde eden ünlü AstrofizikçiHAWKİNG” yapay zekanın insanlığın sonunu getirebileceği uyarısını yapmakta. Bakın bu konuda Hawking bir söyleşisinde BBC kanalında neler diyor;

“Ancak insana yetişebilecek ya da insanın zekasını geçebilecek bir şey yaratmak, çok ciddi sonuçlara yol açabilir. Yapay zeka, kendi kendini geliştirmeye devam edebilir ve hatta kendini yeniden biçimlendirebilir. Son derece yavaş bir biyolojik evrimle sınırlı olan insanlar, bu tür bir güçle yarışamaz. Yapay zeka, yeryüzünde insan ırkının sonunu getirebilir”

Hawking ayrıca yapay zeka ile üretilmiş makine ve cihazların insanların yaptıkları işleri hatasız yapmalarından dolayı insanların yerine geçecek akıllı makineler milyonlarca insanın işsiz kalmasına yol açacağıından dünyayı çok büyük krizlerinde beklenebileceğini ifade ediyor.

Bir önceki yazımız olan Astral Seyahat Nedir? başlıklı makalemizde yaşam ve yaşam haberleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ