01.03.2024 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Viop Nedir? Viop mu Hisse Senedi mi Daha Avantajlıdır?

Viop Nedir? Viop mu Hisse Senedi mi Daha Avantajlıdır?

İçindekiler

Modern dünyada şekillenen sermaye piyasaları, yeni yatırım türlerini de beraberinde getirdi. Bu yatırım türlerinin en bilinen işlemleri arasında Viop ve Hisse Senedi yer almaktadır. Yatırımcıların birçoğu bu iki yatırım aracından hangisinin onlar için daha avantajlı olduğuna karar vermekte zorlanırlar. Bu yazımızda hem Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası hakkında bilgi edinecek hem de Hisse Senetleri ve Viop işlemleri arasındaki genel farkları göreceksiniz. Hazırsanız başlayalım!

VİOP NEDİR?

Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası (VİOP), sermaye piyasası araçları üzerine düzenlenmiş vadeli işlem ve opsiyon sözleşmeleri ve diğer türev araçların elektronik ortamda alınıp satıldığı bir piyasadır. Borsa İstanbul, bünyesinde işlem gören bu piyasada Bist 30 endeksi, Bist 30 endeks hisseleri, döviz, kıymetli maden, faiz, enerji başta olmak üzere birçok emtia ürün yatırım niteliğinde kullanılabilir. Bu yatırımlar, vadeli işlem sözleşmeleri ile resmi hale getirilir. Bu sayede yatırım yaptığınız mal veya parasal varlık, önceden belirlenmiş bir vadede belirlenmiş bir fiyattan alınıp satılabilir.

VİOP’TA İŞLEM GÖREN VARLIKLAR

Vadeli İşlem ve Opsiyon piyasasında 50’ye yakın varlık üzerinden işlem yapabilmek mümkündür. Bunlardan en bilinenleri;

 • BİST yakın vade payları
 • BIST 30
 • Dolar
 • Euro
 • Altın
 • Kıymetli Madenler
viop avantajı

VİOP VE HİSSE SENEDİ ARASINDAKİ FARKLAR NELERDİR?

 • DÜŞÜK YATIRIM TUTARI

VİOP işlemlerinde, Hisse Senedi işlemlerine göre daha küçük bir sermaye kullanarak yatırım yapabilirsiniz.

 • KALDIRAÇ SİSTEMİ

VİOP işlemlerinde, özellikle büyük rakamlara varan kaldıraç oranları mevcuttur. Bu sayede hisse senetlerine göre daha küçük bir meblağ ile daha büyük oranlarda kar elde edebilirsiniz. Ancak bu durumun aynı zamanda bir risk oluşturduğunu da göz ardı etmemelisiniz.

 • YÜKSEK LİKİDİTE

VİOP işlemlerinde likidite oranı, hisse senedi işlemlerine göre oldukça yüksektir. Ancak vadeli işlem piyasasında fiyat dalgalanmaları da çok yüksektir. Bu nedenle, VİOP işlemlerinde riskin, hisse senedi işlemlerine göre daha yüksek olduğunu da belirtmekte yarar var.

 • ÇİFT YÖNLÜ YATIRIM

VİOP’ta bulunan çift yönlü yatırım özelliği, yatırımcının hem değer yükselişinden hem de değer düşüklüğünden kar elde etmesine olanak tanır.

 • AYNI ANDA YATIRIM

VİOP, aynı anda 30 şirkete birden yatırım yapma özelliğini kullanıcılarına sunmaktadır. Bu sayede herhangi bir komisyon bedeli ödemeden, kolay yollarla aynı anda birden çok yatırım yapabilirsiniz.

 • PORTFÖY ÇEŞİTLENDİRME VE KORUMA

VİOP’ta bulunan portföy çeşitleri borsaya göre oldukça fazla ve çeşitlidir.

VİOP MU HİSSE SENEDİ Mİ HANGİSİNİ TERCİH ETMELİYİM?

Yatırımcılar, hisse senetleri ve VİOP arasında bir tercih yapacaksa imkanlarını, beklentilerini ve getirilerini düşünmelidir. Ayrıca bu iki yatırım aracı arasındaki farklar göz önünden bulundurularak bir karara varılması yatırımcı için olumlu bir etki yaratacaktır.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ