21.04.2024 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Nem Kurutma Neden Önemlidir?

Nem Kurutma Neden Önemlidir?

İnşaat zeminlerinde zeminin çok daha düz ve sağlam olmasını sağlamak amacı ile atılan son kat şap katı olarak isimlendirilmektedir. Şap inşaatın en önemli aşamalarından biri olup bu aşamanın başarısı direkt olarak kurutma oranı ile alakalıdır. Özellikle de nemin yüksek olduğu bölgelerde ya da kış mevsiminde atılan şapın kuruma süresi önemli ölçüde artmaktadır. Bu nedenle bu tip durumlarda şap kurutma özel olarak üretilen inşaat kurutma cihazı gibi özel cihazlar ile yapılmalıdır. Şapın tam olarak kurutulmadığı durumlarda şapın üzerine gerçekleştirilen uygulamalarda bir süre sonra sorunlar oluşur ki bu sorunlar hem inşaat maliyetini arttırır hem de zaman kaybı yaşanmasına neden olur. Bu nedenle şap kurutma makinaları kullanılarak bu katın tamamen kuruduğundan emin olunmalıdır.

Nem Kurutma

Şap Kurutma Cihazları

Şapın içerisinde bulunan yüksek nem bu katın kuruma süresini arttır. Cihaz kullanılmadan yapılan kurutma işlemlerinde çoğu zaman üst bölgenin kuruması büyük bir yanılgıya neden açar. Şapın yüzeyinin kuruması şapın tam olarak kuruduğu anlamına gelmez. Bu nedenle nem alma cihazı kullanılarak tam bir kurutma yapılmalı, şapın tamamen kurutulduğundan emin olunması gerekir. Aksi halde şap katı sağlamlığını kaybedecek, zeminin hemen altından hapis olan nem ilerleyen zaman ile beraber yüzeye iyice yaklaşarak burada nem ve rutubet oluşmasına neden olacaktır. Oluşan bu nem ise şapın yüzeyine gerçekleştirilen uygulamaların kalkması, kabarması ve düşmesi gibi son derece ciddi sorunlara yol açacaktır.

Nem Kurutmanın Önemi Nedir?

İnşaatlarda yaşanan en büyük sıkıntılardan biri de her yeni uygulamada nemin emilmesinin gerekmesidir. Eskiden bu işlem için uzun süreler beklenmesi gerekirken günümüzde nem kurutma cihazı sayesinde bekleme süreleri büyük oranda azaltılmış ve buna paralel olarak kurutma başarısı büyük oranda arttırılmıştır. İnşaat yüzeyinden emilmeyen nem binanın sağlamlığını olumsuz yönde etkilerken aynı zamanda ilerleyen her aşamada bir önceki aşamanın olumuz etkilerinin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Örneğin sıva kurutma başarılı bir şekilde yapılmadıysa ve sıvanın içerisinde nem kaldıysa uygulanan boya bir süre sonra kabararak kalkacak ve dökülecektir. Bu tip olumsuzluklar ile karşılaşılmaması adına mutlaka kurutma işlemi tam olarak yapılmalıdır.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ