14.07.2024 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Üriner Sistem Rahatsızlıkları Nelerdir?

Üriner Sistem Rahatsızlıkları Nelerdir?

İçindekiler

Üriner Sistem Hastalıkları

Üriner Sistem Rahatsızlıkları Nelerdir? Üriner sistemi hastalıkları genel olarak kişilerin yaşlarına ve cinsiyetine göre farklılık gösterebilir. Ayrıca üriner sistemi hastalıkları, organlara göre de farklı isimlerle anılırlar.

Böbrek Taşı

Böbrek kanalları içerisinde genellikle bilinmeyen nedenlere bağlı olarak bazı minerallerin birleşerek oluşturduğu sert yapılara böbrek taşı denir. Erkeklerde kadınlara oranla 3 kat daha fazla görünür. Böbrek taşı sorunu olan kişilerin hayat kalitesini çok kötü etkileyen bir hastalıktır. Parathormonun çok salınması sebebiyle genellikle kalsiyum iyonunun sertleşmesi ve böbrekte istenmeyen yapılar oluşturması durumudur.

Böbrek Yetmezliği

Böbrek Yetmezliği

Böbrek yetmezliğinde böbreklerin işlevini kaybetmesi durumudur. Böbrek nakli veya diyalizle ancak tedavi edilebilir. Böbrek yetmezliği sonucu hücrelerde su, metabolik ürün ve elektrolit birikimi olur. Böbrek yetmezliğinde çok az miktarda idrar veya hiç idrar oluşturulamaz.

Yüksek Tansiyon

Böbreklerdeki suyun ve tuzun atılamaması sonucu tansiyonun yükselmesi durumudur. Yüksek tansiyon kansızlığa da sebep olabilmektedir.

İdrar Yolu Enfeksiyonu

İdrar yolu enfeksiyonu çok sık görülen ve bir çok insanı hayatı boyunca etkileyen bir hastalıktır. Kadınlarda erkeklerden daha fazla görülmektedir. İdrar yaparken ağrı, yanma, idrara sık çıkma, kanlı idrar gibi belirtileri vardır. Erken tanı konulmayan ve tedavi edilmeyen idrar yolu enfeksiyonları ilerlemesi durumunda böbrek yetmezliğine sebep olur.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ