01.03.2024 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Toprağın Oluşumunu Etkileyen Faktörler

Toprağın oluşumunda etkili olan etkenler konusunda sizlere bilgi vereceğiz.

Toprağın Oluşumunu Etkileyen Faktörler

Toprağın Oluşumunu Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Toprağın Oluşumunu Etkileyen Faktörler Nelerdir? Toprağın oluşumunda etkili olan etkenler konusunda sizlere bilgi vereceğiz.

İklim: Toprağın meydana gelme sürecinde en önemli olan etken iklimdir. Fiziksel ve kimyasal ayrışma, bitkilerin büyüyüp gelişmesi, toprağın yıkanması, organik maddelerin parçalanması gibi faaliyetler iklim sayesinde meydana gelmektedir. Sıcaklık ve yağış gibi iklim elemanları toprağın oluşumunda son derece etkilidir.

Bitki örtüsü: Bitkiler kayaların üzerine yerleşir ve kayalara saldıkları kökler ile ayrışmayı hızlandırırlar böylece de toprak oluşumu daha da hızlı bir hal alır. Bununla birlikte ayrışan bitki kalıntıları toprağa karışır ve böylece toprakta organik maddeler oluşur.

Toprağın Oluşumunu Etkileyen Faktörler

Yer şekilleri: Toprağın meydana gelmesinde yer şekilleri unsuru olan yükselti, eğim, bakı gibi etkenler etkili olur.

Bir alanda toprağın meydana gelip katmanlaşabilmesi için o alanın düz ya da biraz engebeli olması ayrıca kayanın geçirimli bir tabaka özelliği taşıması önemli bir şarttır.

Ana kaya özelliği: Meydana gelen toprağa sahip olduğu özellikleri veren unsur ana kayadır. Temel yapı olan ana kaya hangi özelliklere sahip olursa meydana gelen toprak da o özelliklere sahip olacaktır. Eğer ana kaya yumuşak ise üzerinde oluşan toprakta daha kalın tabaka halinde oluşmaktadır. Çünkü yumuşak kayalar kolay bir şekilde ayrışmaktadır.

Zaman: Toprak, uzun yılar boyunca ve zor şartlar altında meydana gelir. Bu uzun yıllar içinde kayalar çözünür, ayrışır, ufalanır. Sonra bu katmasının üzerine bitkiler yerleşir, yıkanma ve birikim olaylarının sonucunda toprak katmanlaşmaya başlar ve bu durum da çok uzun yollar sonra tamamlanır.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ