21.04.2024 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Yakıt Tasarrufu Yapmak için Altın Değerinde Tavsiyeler

Yakıt Tasarrufu Yapmak için Altın Değerinde Tavsiyeler

İçindekiler

Son günlerde yakıt fiyatlarının artması ile bu alandaki giderlerimiz epeyce arttı. Haliyle herkes daha tasarruflu yakıt kullanmaya çalışıyor ve hatta gerekmedikçe araçlarını kullanmamaya özen gösteriyor. Her sürücü belgesi sahibinin kafasını biraz da olsa kurcalayan bu konuya açıklık getirmek için ekibimizle özel bir rehber hazırlamak istedik. Eğer siz de nasıl yakıt tasarrufu yapılır merak ediyorsanız, yazımızın devamını kesinlikle okumalısınız. İşte yakıt tasarrufunuzu maksimum düzeye çıkartacak o altın tavsiyeler.

Aracınızın Bakımlarını Eksiksiz Olarak Yaptırın

Herkes aslında yakıt tasarrufu için özel ve bilinmeyen tavsiyeler beklese de sizleri bir adım ileriye taşıyacak en iyi hamle kesinlikle araç bakımı olacaktır. Bakımı yapılmamış araçlar ile yaktığınız yakıt miktarı, aracınızın tam bakımlı haline kıyasla 2 katına kadar çıkabiliyor.

Motor aksamı, elektrik aksamı, tekerler, benzin deposu ve daha aracınızın pek çok bölümünde verimliliği etkileyen problemler ortaya çıkabilir. Bu problemlerden kurtulduğunuzda çok daha az yakıt kullandığınızı sizler de deneyimleyebilirsiniz.

Yakıt Kalitesini Maksimum Düzeyde Tutun

Sürücü belgesi sahiplerinin hataya düştüğü bir diğer nokta ise yakıt alımı konusudur diyebiliriz. Nispeten daha az ücret vererek aldığınız kalitesiz yakıtlar ile tasarruf yaptığınızı düşünüyor olabilirsiniz. Fakat bu yakıtlar hem aracınıza zarar veriyor hem de uzun vadede kilometre başına daha fazla yakıt kullanmanıza sebep oluyor.

Kalitesiz yakıtlar ile yola çıktığınızda ilk önce motorun kendisi olmak üzere aracınızın pek çok parçası yavaş yavaş arızalanmaya başlıyor. Bunun üstüne hem bakım ve tamir masraflarınız artıyor hem de aracınızın yakıt kullanım miktarı önemli ölçüde artmış oluyor.

guven surucu kursu

Aracınızı Mümkün Olduğunca Stabil Biçimde Sürün

Evet sonunda tüm sürücü belgesi sahiplerinin aklını kurcalayan o meşhur maddeye geldik. Öncelikle net bir şekilde söyleyebiliriz ki belirli hızlarda sabit bir biçimde yol almak, aracınızın yakıt verimliliğini kesinlikle arttırıyor. Özellikle 80 ila 90 km/s’ye varan hızlar uzun yollar için en ideali olarak kabul ediliyor.

Güven Sürücü Kursu olarak belirtmek isteriz ki aslında bu madde, ilk iki maddenin yanında daha az önem teşkil ediyor. Çünkü aracınızın bakımlarını aksatıp kalitesiz yakıt kullanmanız ilerde kronik bir biçimde daha fazla yakıt harcamanıza sebep oluyor. Bu yüzden öncelikle ilk iki maddeyi dikkate alıp sonra sürüş tarzınızda değişiklikler yapmalısınız.

Hayalinizi kurduğunuz sürücü belgesine en kısa sürede ulaşmak, sürücülük becerileriyle ilgili bilgi toplamak ve başarılı bir direksiyon eğitimi almak için sizleri en iyi Denizli sürücü kursuna davet ediyoruz. Özel çıkmış ehliyet soruları, en uygun ehliyet harç fiyatları ve en iyi Denizli direksiyon hocası eşliğinde sizleri hayallerinize ulaştırıyoruz. Denizli’de yaşıyor ve sürücü ehliyeti almak istiyorsanız, Güven Sürücü Kursu sizin ve sevdiklerinizin yanında!

Uzun Yolda Fazla Hız Yapmayın

Sürücü belgesi sahiplerinin genelinde, bir yolu ne kadar kısa sürede tamamlarsak o kadar yakıt tasarrufu yaparız gibi bir düşünce hâkim. Fakat yapılan araştırmalar bunun tam tersini gösteriyor. Uzun yolda fazla hız yaptığınızda yakıt tüketiminiz önemli ölçüde artıyor. 3. Maddede belirttiğimiz gibi 80-90 km/s hızla giden bir araç ile 120 km/s hızla giden bir araç arasında yolun uzunluğuna bağlı olarak neredeyse yarı yarıya bir yakıt tüketimi farkı oluşuyor. Bu yüzden uzun yolda sürücü belgesi sahiplerinin ne çok yavaş ne de çok hızlı gitmesi gerekiyor. Unutmayın fazla hız yapmak hem kaza riskinizi önemli ölçüde arttırıyor hem de yakıt tüketiminizi olumsuz yönde etkiliyor. Kendiniz ve sevdikleriniz için Güven Sürücü Kursu olarak hız yapmaktan kaçınmanızı öneriyoruz.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ