20.09.2021 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Tarihde Kurulan İlk Türk Devleti

Tarihde Kurulan İlk Türk Devleti

Tarihde Kurulan ilk Türk Devleti, Büyük Hun Devletidir.

Türklerin Anavatanı

Türk kavminin anavatanı Orta Asya’dır. Anavatan toprakları Hazar Deniz’inden Kingan Dağları’na, kuzeyde Sibir Ovaları’dan ,güneyde Pamir Yaylası’na,Karanlık Dağlar, Altın Dağları, ve Çin’in kuzey eyaletlerine kadar uzanır. Bu geniş sahada Türk’lüğün en eski ve en kalabalık olarak kaynaştığı yer Hazar Deniz’i ile Balkaş Gölü arasındadır. Denizlerden çok uzaklarda kalan Orta Asya’nın iklimi sert  ve haşindir. Yüksek dağlar, derin vadiler, uçsuz bucaksız bozkırlar ve çöller Asya’nın bu iç kısmının mühim parçasını kaplarlar. Şehirler kurmaya ve nisbeten kalabalık nüfusu beslemeye müsait arazi Aral Gölüne Amuderya (Öküz) ve Siriderya (İnci) ırmakları ile Balkaş gölüne dökülen ırmaklar havzasında  ve biraz Tanrı ve Altay dağları eteklerinde vardır.

Türk kavmi, sert iklim, kısır topraklar ve haşin tabiat şartları karşıında çok defa Anayurt dışına taşmak  ve göçlerle kendisine daha iyi topraklar edinmeye bakmak zorunda kalmışlardır. Anayurttan zaman zaman kütleler halinde çıkan Türk kabileleri Çin’e, Hind’e, İran’a, Mezopotomya’ya, Mısır’a, Anadoluya ve Avrupa’nın doğusu ile Balkanlara ve Avrupa ortalarına kadar uzanmış ve gittikleri yerlerde mujtelif isimlerle devletler kurmuşlardır.

Tarihde Kurulan ilk Türk Devleti

Tarihde bilienen ve ilk kurulan Türk Devleti Büyük Hun(Hiyung –nu) Devletidir. Çin tarihcileri milattan 2000 yıl evveline doğru Hunlar’dan bahsederlerse de Hun tarihinin esas belirli safhası M.Ö üçüncü asırdan başlamaktadır. Teoman ve Mete (M.Ö 209-174) Hunların en meşhur hükümdarlarıdır. Çin seddini Hunların akınlarından korunmak için yapmışlardır.

Orta Asya’da kurulan ilk Türk devleti olan Hun İmparatorluğu Çin’lilerin uğraşmaları sonucunda önce ikiye ayrılmış, sonra yıkılmıştır. Çinlilerin idaresini kabul etmeyen Hun’lardan büyük topluluklar batıya; Güney Rusya yolu ile Orta Avrupa’ya kadar gitmişlerdir. Büyük Hun Devleti Osmalılardan sonra Türk tarihinde en uzun süreli hanedanı olmuşlardır.

Büyük Hun Devle’tinin sınırları doğuda Kore’ye, batıda Aral Gölüne ve Seyhun Irmağı dolaylarına, kuzeyde Sibirya bozkırlarına, güneyde ise Tibet yaylasına kadar uzanmıştır.

Bir önceki yazımız olan Telefonu Kim Buldu başlıklı makalemizde icatlar, tarih ve tarihi olaylar hakkında bilgiler verilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ