21.05.2022 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Su İsrafı Nasıl Önlenir

Su İsrafı Nasıl Önlenir

Su İsrafı Nasıl Önlenir? Küresel ısınmanın çevreye olan etkilerinden biri de su kaynaklarımızın gün geçtikçe azalmasıdır. Dolayısıyla evlerimizde, iş yerlerimizde, ortak alanlarda kısacası her yerde su tüketimimize dikkat etmemiz gerekir. Su israfını önlemeye günümüzün büyük çoğunluğunu geçirdiğimiz evlerimizden başlayabiliriz.

İlk olarak suyu kullanırken musluğu sonuna kadar açmayarak işe başlayabiliriz. Sonuna kadar açılmış bir musluktan akan su israfların başında gelir. Bunun yanında suyu kullanmıyorsak musluğu kapatmalıyız. Özellikle diş fırçalarken ya da tıraş olurken suyu açık bırakmak büyük ölçüde israfa neden olur. Bunun yerine dişimizi fırçalarken suyu kapalı tutmak ve ağzımızı durularken ve fırçamızı yıkarken musluğu açmak yerinde bir davranış olur.

Su israfını önlemek için dikkat etmemiz gereken bir başka nokta ise çamaşır ve bulaşık makinelerini gerekmedikçe ve tam doldurmadan çalıştırmamaktır. Her gün bulaşık yıkamak yerine iki günde bir yıkamak su tüketimini azaltır. Dahası zaten bulaşık makinesi kullanıyorsak bulaşıkları elde yıkamamalıyız ve gereğinden fazla durulayarak makineye koymamalıyız. Sadece tabaklardaki artıklardan kurtulmalı bir miktar suda durulayarak makineye yerleştirmeliyiz. Ya da benzer şekilde çamaşır makinesini tam doldurmadan çalıştırmak da israfı önleyecektir.

Özellikle yaz aylarında evin balkonunu her gün kullanıyorsak bol su ile yıkamak yerine az tozlu olduğu zamanlarda silerek de kullanabiliriz. Bu da su israfını oldukça azaltır.

Yemek yaparken ıspanak gibi bol yapraklı sebzeleri musluktan akan su ile yıkamak yerine önce bir leğenin içerisinde bir miktar sirke kattığımız suda bekletip ardından yine leğene birkaç defa su doldurup durulayarak temizleyebiliriz. Dahası bu durulama sularıyla çiçeklerimizi de sulayabiliriz. Böylece çiçekler için ekstra su tüketmemiş oluruz.

Su İsrafı Nasıl Önlenir

Evde klozet vb. gibi yerlerde su kaçağı olmadığında da emin olunuz. Eğer varsa hemen tamir ettiriniz. Dahası klozet su giderinin içerisine 500 ml. lik dolu bir su şişesi yerleştirerek su giderinin daha az su almasını sağlamış oluruz. Bu sayede de klozeti her kullandığımızda sifondan daha az su akmış olur.

Küçük çocukların muslukları kullanımlarını da mutlaka denetlemeliyiz. Musluğa boyu tam olarak yetişmeyen çocuklar doğal olarak musluğu tam kapatamayabilir. Bu da suyun gereksiz yere akmasına sebep olur.

Bir önceki yazımız olan Ofiste Tasarruf Nasıl Yapılır başlıklı makalemizde faydalı bilgiler ve nasıl yapılır hakkında bilgiler verilmektedir.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ