04.12.2023 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Rubik Küpü’nü Kim Buldu?

Rubik Küpü’nü Kim Buldu?

Rubik Küpü’nü Kim Buldu? Rubik Küpü, Erno Rubik tarafından ilk çıktığında “Sihirli Küp” adı verilerek piyasaya sürüldü. 1980’li yıllarda ismi değiştirilmek istendiğinde “Gordion düğümü” ve “İnka altını” isimlerinden vazgeçilerek Rubik Küpü (Rubik’s Cube) adını aldı.Dünyaca ünlü oyuncak en hala en çok satılan ve en popüler oyuncak ünvanına sahip. Herkesin sevdiği Rubik Küpünün dünya çapında 300 milyondan fazla satıldığı tahmin edilmektedir.

Rubik küpünü bu kadar popüler yapan hiçbir kuralını bilmeden oyuna başlayabilmek, eğlenceli bir zeka ve bulmaca oyunu tadında olmasıdır. Üstelik bu oyuncağı çözmeye çalışmaksızın sadece kurcalamak bile zevk almaya yeterli.

Erno Rubik

Türkiye’de Zeka Küpü veya Sabır Küpü olarak bilinen Rubik küpü’nün Standart olarak her kenarı yaklaşık 5,7 cm ve bir küp yirmi altı küçük küplerden oluşuyor. Genelde Kırmızı karşısına turuncu, sarı karşısına beyaz ve yeşil karşısına mavi gelecek şekilde üretilmektedirler.

1974 yılında, Erno Rubik tarafından Budapeşte’de icat edilen mekanik bulmaca Rubik Küpü’nün, standart olanları ise 2×2×2’lik Cep Küpü (Pocket Cube), 3×3×3’lük Standart küp, 4×4×4’lük Rubik’in Öcü (Rubik’s Revenge) ve 5×5×5’lik Profesör Küpü (Professor’s Cube). Daha fazla sabıra ve zekaya sahip olanlara ise 6×6×6 ve 7×7×7’lik boylarda küpler üretilmektedir.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ