01.03.2024 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Ortak Ağ (Wi-Fi) Bağlantılarınızda Yeterince Güvende Misiniz?

Ortak Ağ (Wi-Fi) Bağlantılarınızda Yeterince Güvende Misiniz?

İçindekiler

Ortak Ağ (Wi-Fi) Bağlantılarınızda Yeterince Güvende Misiniz? Ortak ağ (Wi-Fi) kullanımı, günümüzde her geçen gün biraz daha yaygınlaşıyor. İnsanlar, gittikleri bir yerde bulunan ortak internet ağına bağlanarak, internette sorunsuz bir şekilde gezebiliyorlar. Peki, ortak wifi kullanımı gerçekten güvenli mi? Ne gibi riskleri var? Uzmanların bu konudaki görüşleri neler?

Ortak Ağ (Wi-Fi) Nedir?

Ortak ağlar, belli bir alanda bulunan ve herkesin kullanımına açık olan ağlardır. Havalimanları, kafeler, restoranlar ve benzeri alanlarda bulunan ortak internetler genellikle parolasızdır. Böylelikle isteyen herkes, o ağa rahatlıkla bağlanabilir.

Ortak ağ tanımlamasında, ortak ağ tanımlamasında, parolasız kısmı önemlidir. Ancak burada esas olanın, isteyen herkesin o ağa bağlanabilmesidir. Kafe ve restoran gibi alanlarda, müşterilere ağın şifresi verilebilmektedir. Böylece ilgili internet ağına birbirini tanımayan insanlar girebiliyor. İşte bu türden internet kullanımları da ortak internet olarak isimlendiriliyor.

Ortak internetin kullanımı ile önemli avantajlar elde edilmektedir. Örneğin; havalimanında beklerken telefonunuzdaki internet paketi bitmişse, buradaki ağdan ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Peki, ortak ağlar yeterince güvenli mi?

Ortak Ağlar Güvenli Mi?

Ortak ağların kullanım konusunda ciddi avantajları olabilir. İnternete dair olan bütün ihtiyaçlarınızı kolaylaştırabilir. Ancak bu ağların güvenli olduğunu söylemek mümkün değildir. Uzmanlar tarafından yapılan açıklamaların hemen hepsi bu yönde.

Ortak internet, bazen sadece o ortamdaki insanlara bir hizmet ve kolaylık olarak sunulabiliyor. Ancak ağa giren kişilerden bazılarının kötü niyetli olması gibi istenmeyen durumlar yaşanabilir. Hatta bazı ortak ağların sadece insanların kişisel bilgilerini çalmak üzere açıldığı dahi bilinmektedir. Bütün bunlar dikkate alındığında, ortak ağların yeteri kadar güvenli olmadığı rahatlıkla söylenebilir.

Her ne kadar ortak ağlar güvenli olmasa da, alacağınız basit önlemlerle bu ağları güvenli hale getirebilirsiniz. Böylece kişisel verilerinizin üçüncü kişilere geçmesini engellemiş olursunuz. Peki, alınacak önlemler nelerdir?

Ortak Ağ Kullanırken Alınacak Önlemler

Ortak wifi kullanacaksanız, öncelikle kaliteli ve güncel bir antivirüs programınız olduğundan emin olun. Bitdefender, bu noktada beklentileri fazlasıyla karşılayan bir seçenektir. Ancak virüs programının yararlarından bahsetmeden önce alınması gereken diğer tedbirlere değinmek gerekiyor. Uzmanlara göre alabileceğiniz tedbirler genel itibariyle şunlardır:

  • Ortak ağlara her zaman şüpheyle yaklaşın ve güvenli olmadıklarını varsayın. Hatta mecbur olmadıkça bu ağlara bağlanmayın.
  • Parolasız olan bir internet ağını, Parolasız olan bir internet ağını, ücretsiz internet olarak kabul etmeyin. Uzmanların klişe olan sözünü unutmayın: Bir ürün ücretsizse, ücret siz (sizin bilgileriniz) olabilir.
  • Parolayla korunan ağlar daha güvenlidir. Ancak bir ağda parola olması, onun kesin olarak güvenli olduğunu göstermez. Bu noktada bilmediğiniz ve tanımadığınız ağlardan uzak durmanız daha doğru olacaktır.
  • VPN kullanımı ile riskleri azaltın.
  • İnternet bankacılığı gibi önemli işlemlerinizi kesinlikle ortak internet üzerinden yapmayın. Çünkü böyle bilgilerin üçüncü kişilerin eline geçmesi, istenmeyen ve kalıcı zararlara neden olabilir.
Ortak Ağ (Wi-Fi) Bağlantılarınızda Yeterince Güvende Misiniz?

Bitdefender ile Ortak Ağ Güvenliğini Sağlayın

Ortak ağ güvenliğini sağlama konusunda uzmanların önerilerinden birisi de güncel ve yeterli bir virüs programının kullanılmasıdır. Bitdefender, sahip olduğu özellikler ile bu noktada beklentileri fazlasıyla karşılamaktadır. Bitdefender GravityZone Ultra Security, yüksek koruma kalkanı oluşturması ile öne çıkan bir üründür. Anlık olarak şüpheli etkinlik tespitini gerçekleştirmekte ve buna uygun çözümler üretmektedir. Böylece ortak ağlarda dahi güven içinde olursunuz. Lisanslı olarak satın alacağınız Bitdefender GravityZone Ultra Security, oluşacak yeni tehditlere karşı güncellenecek ve böylece ortak internet güvenliğiniz hiçbir zaman riske girmeyecektir. Konuyla ilgili daha detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ