01.03.2024 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Online Alışveriş ve Püf Noktaları

Online Alışveriş ve Püf Noktaları

İçindekiler

Online Alışveriş ve Püf Noktaları. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte sosyal ağların yaşamımızda girmediği alan kalmadı. Özellikle yeme, içme, giyim ve eğlencede ilk adres sosyal ağ olmaktadır. Bu ise bazı kolaylıkların yanında bizi tehlikeli ve riski olan bir durumu da birlikteinde getiriyor. Örneğin resimlerin albenisine kapılarak, gitttiğimiz yerler beklentileri de karşılayamayabiliyor. Ya da almak istediğimiz bir eşya göründüğünden çok daha kalitesiz gelebiliyor. Nasıl güvenmeli ve neler yapmamız gerekli olduğu konusuna derlenen bu yazı sosyal ağ ve internet kullanımının olumlu ve olumsuz yönlere göz atmak için hazırlanmıştır.

Online Alışverişin Olumlu Yanları

Kişinin zamandan tasarruf etmesi için e-ticaret bir hayli iyidir. Saatlerce mağazalarda bir ürünü arayarak vakit kaybetmek yerine çok kısa zamanda ürünü alabilirsiniz. Ürünü bir kaç gün içinde kapğınıza kadar getirilmesi ise geçmişe göre büyük bir lüks olmaktadır.

Ürünün piyasada bulunan değerini görerek, uygun maliyete alabilirsiniz. Bazen mağazaların kira ve diğer giderlerini de hesaplayarak yüksek maliyete sattığı bir ürünü sanal ortamda nerdeyse yarı fiyatına bile almak mümkündür.

Aldığınız ürünü beğenmediğinizde değişim ve iade yapabilirsiniz. Bunun için ise saatlerce dil dökmek yerine kısa bir işlemle iade edebilir, ürün değiştireblirsiniz. Fakat bunun için alış veriş yaptığınız sitenin güvenilirliği son derece önemlidir.

Alış veriş sitelerinin bir çoğu bir çok kampanyalar sunarak sizin hemde puan ve ya bedava dağıttığı kargo fırsatı sunmaktadır. Bu da maddi anlamda da size pozitif bir dönüş ağlamaktadır.

Sanal mağazalar hemde Türkiye’nin hatta dünyanın her yerinde ürünler sunması dolayısı ile yaşamakta olduğunuz yerde bulunmayan bir ürünü rahatlıkla internetten bulabilirsiniz.

Online Alışveriş ve Püf Noktaları

Online Alışverişin Olumsuz ve Tehlikeli Yanları

Online alışveriş size zamandan tasarruf sağlıyor gibi görüne de eğer ürün beklediğiniz ya da resimde göründüğü gibi gelmediyse sizi değişim ve iade ile uğraştırır ve bu kişiyi mental olarak yorar. Aynı zamanda eğer ürün değişime gidecek ise biraz zaman alabilir. Aldığınız sitenin tedarikinde ürün yok ise zaman zaman 2 3 günde teslim alacağınızı düşündüğünüz ürün 1 hafta on gün sonra elinize ulaşabilir.

Eğer üründen memnun değilseniz mağazalardaki gibi derdinizi anlatabileceğiniz bir muhatap bulmak zorlaşabilir. Özellikle yalnızca mesaj ve ya mail ile ulaştığınız kişiler işi zorlaştırabilir hatta sizi cevapsız bırakabilir.

Ekonomik olarak piyasadan daha uygun olan ürünler ara sıra kalite düştüğünde de fiyat düştüğünden sizi kullanı süresi açısından zor durumda bırakabilir.

Ürününüz kargoda hasar gördüğü durumlarda zaman zaman şirketler bu durumu kabul etmeyebiliyor. Bu sebeple karlı olacağını düşündüğünüz ürün çok da karşı olmayabiliyor.

Ne yapmalıyım? Online Alışveriş Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Eğer e-ticaret yapacaksanız öncelikli olarak siteyi, o site için yapılan yorumları ve ne kadar süredir hizmet verdiğini araştırabilirsiniz. Aynı zamanda bu site ınstagram ya da facebook gibi sosyal ağlarda bulunan bir site ise internet sitesi olup olmadığına bakın. Sahte hesaplar tarafından dolandırılabilirsiniz. Elbette her sosyal ağ hesabı sizi dolandıracak değildir. Bunun için kullanılan fotoğrafların gerçekten o hesaba ait olup olmadığını, aradığınızda ulaşabiliyor musunuz gibi kriterlere de bakabilirsiniz.

Fotoğraflara bırakılan yorumlara da bakabilirsiniz. Bazen siteler olumsuz yorumları siliyor. Bunun için fotoğrafın altında görülen yorum sayısı ile yorumları açtığınızda görülen sayının uyup uymadığına bakabilirsiniz. Örneğin 20 yorum var diye görünürken siz 3 4 tanesini görebiliyosanız yorumların bir bölümü silinmiş demektir. Hizmet alacağınız siteyi google da adının yanına şikayet diye artırsanız site hakkındaki şikayetleri de inceleyebilirsiniz.

Alışveriş esnasına hiç bir mağaza ya da site sizden kart şifrenizi istemez yalnızca kart bilgilerinizin bir bölümü istenir ve telefonunuza gelen doğrulama kodunun girilmesi istenir. Bu sebeple sizden şifre isteyen sitelere güvenmeyiniz.

Başlıca dikkat edilecek hususlar bunlardır. Her ne kadar dikkatli olsak da bu konu da çok fazla mağdur kişi olduğunu unutmamalı ve güvenilir sitelerden alışveriş yapmalısınız. Ya da küçük bir ürün ile site güvenilirliğini de deneyebilirsiniz. En azından daha büyük kayıplar yaşamamış olursunuz.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ