21.09.2021 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Olimpos Hakkında Genel Bilgiler

Olimpos Hakkında Genel Bilgiler

OLİMPOS NEREDEDİR?

Olimpos , Antalya’ya 100km, Kemer’e 35 km uzaklıktadır.

OLİMPOS HAKKINDA

Caretta Caretta kaplumbağalarının yavrulama alanı olduğundan sit alanı olarak korunan, genellikle üniversite öğrencilerinin ve sırtçantalı Turistlerin tercih ettiği tatil köyüdür.
Ağaç evleri, çadır mekanı olarak kullanılabilecek açık alanları, Likya Yolu üzerinde bulunması önemli özellikleridir. Beydağları – Olimpos Sahil Milli Parkı sınırları içinde yer alır.

Şehri dar bir boğaz şeklinde başlayıp sonra genişleyen ve tekrardan daralan bır derecenin oluşturduğu vadinin iki tarafında kurulmuştur. Antalya körfezının batı kıyısında Kemer ile Adrasan arasında yer alan ören yerine karadan ulaşmak günümüzde eski senelerın şartları hatırlandığında çok kolaylaşmıştır.

OLİMPOS TARİHİ

yanartaş
Yanartaş (Khimera)

Belgeler Olimpos’un Helenistik devrinde kurulmuş bir şehir olduğunu gösterır. Varlığını M.Ö.2 yüzyılda bastırdığı birlik sikkelerinden tanımaktayız. Olımpos’un bugün ören yerine yaklaşık bir saat uzaklıkta bulunan ve doğal gazın çıktığı yer, Hepasisaus kültürü ile büyük bir üne sahiptir.

Eski Olimpos, bugünkü Çıralı’nın bırkaç kilometre ötesinde bulunan bır tepede topraktan bir ateş fışkırır. Ağızından ateş saçan Khimera söylencesinin yeri burasıdır, diyor antik yazarlar, tüm tarihçiler burasını gösteriyor ve bugünkü Olimpos yıkıntılarından birkaç saatlik bır yürüyüşle dağda dört beş yerden ateş çıktığını görüyoruz. Geceleri uzaktan ışınları sezilebilen ve oradaki söylentiye göre denizcilere bir fener gibi yararı dokunan bu ateş toprak yarıklarından metan gazının sızmasından oluşmaktadır.

OLİMPOSA NASIL GİDİLİR?

Antalya’dan hareket edildiğinde, her mevsim başka bir guzelliği olan sahil yolunu Ulupınar mevkiine kadar görmek gerekir. Antalyadan 70 km,Kemer’den 35 km. sonra Ulupınar’dan güney doğuya ayrılan ve Olimpos işaret levhası bulunan yol takip edildiğinde yarım saat sonra Olimposa ulaşılmaktadır. Kara yolu dışında deniz yolu ile de gidilebilmektedir.

OLİMPOSDA NEREDE KALINIR?

Portakal ağaçları ile çevrelenmiş bungalow (ağaç ev) evlerinde, pansiyonlarda ya da çadır alanlarında konaklama yapılabilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Ayvalık Gezi Rehberi-2021 başlıklı makalemizde Ayvalık gezi rehberi 2021, gezi rehberi ve seyahat hakkında bilgiler verilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ