20.09.2021 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Yeşil Pasaport Nedir, Kimlere Verilir?

Yeşil Pasaport Nedir, Kimlere Verilir? Yeşil pasaport başvuru konusunda son dönemlerde büyük bir artış yaşanmakta olup bu durum, yeşil pasaportun tam olarak ne olduğu ve kimlere verildiğinin açıklanmasını zorunlu kılmaktadır.

Yeşil Pasaport Nedir, Kimlere Verilir?

Yeşil Pasaport Nedir, Kimlere Verilir? Yeşil pasaport başvuru konusunda son dönemlerde büyük bir artış yaşanmakta olup bu durum, yeşil pasaportun tam olarak ne olduğu ve kimlere verildiğinin açıklanmasını zorunlu kılmaktadır. Yeşil pasaport esasında devlet memurları ve belirli şartları gerçekleştirmeleri durumunda onların yakınlarına 5 yıllık süre ile verilen bir pasaport türü olarak bilinmektedir.

Devlet memurları ve ailelerine verilen bu pasaportun pek çok avantajı bulunmakta olup bu avantajlarından ötürü birçok kişi yeşil pasaport sahibi olmayı dilemektedir. Fakat yeşil pasaport tam olarak nedir ve yeşil pasaportun alınması noktasında kişilerin gerçekleştirmeleri gereken şartlar nelerdir?

Yeşil Pasaport Nedir?

Devlet adına çalışmakta olan memurlar ve bazı şartları taşımaları durumunda memurların yakınlarına verilen ve hususi pasaport olarak bilinen yeşil pasaport, son dönemlerde pek çok insanın ilgisini çeken konulardan bir tanesini oluşturmaktadır. Durumun ilgi çekmesinin sebeplerinden bir tanesi yeşil pasaport avantajları olarak bilinmekte olup bu avantajlar, insanların yeşil pasaporta başvurmasını olanaklı hale getirmektedir.

Yeşil pasaport ile birlikte insanlar, pek çok ülkeye vizesiz ya da kapıda vize ile giriş yapabilmekte olduğu için yeşil pasaportun dolaşım gücünün yüksek olduğunu ifade etmek gerekmektedir. Peki yeşil pasaport kimlere verilmektedir? Yeşil pasaporta başvurulabilmek için hangi şartların yerine getirilmesi gerekir?

Yeşil Pasaport Kimlere Verilir?

Yeşil pasaportun alınabilmesi noktasında bu pasaportun kimlere verildiğinin detaylı bir şekilde bilinmesi gerekir. Yeşil pasaport kimlere verilir sorusu kapsamında aşağıdaki gibi bir sıralama yapılması olanaklıdır:

 • 1, 2 ve 3. dereceden kıdemli devlet memurları
 • 1, 2 ve 3. dereceden kıdeme denk gelen kadrolu olmasa da sözleşmeli kamu personelleri
 • Görev süresini tamamlamış bakanlar
 • Görev süresini tamamlamış olan eski TBMM üyeleri
 • Spor branşı fark etmeksizin devlet sporcusu unvanı almış olan sporcular
 • 1, 2 ve 3. dereceden kıdemliyken emekliye ayrılmış olan ya da çalıştığı kurum tarafından görevinden çekilmiş devlet memurları

Yeşil pasaport yukarıdaki gibi sıralanabilen alanlarda çalışmakta olan ya da emekliye ayrılan kişilere verilmektedir. Aynı zamanda yeşil pasaport sahibi kişilerin eşi ya da çocukları da şartları sağlamaları yeşil pasaport çıkarabilmektedir.

Yeşil Pasaport Nedir, Kimlere Verilir

Yeşil Pasaport için Gerekli Olan Evraklar Nelerdir?

Yeşil pasaport için gerekli olan şartları gerçekleştiren kişilerin aşağıdaki gibi sıralanabilen belgelere sahip olması gerekmektedir:

 • Çalışanlar için: Memurun çalıştığı kurumun il, bölge ya da genel müdürlüğü tarafından hazırlanmış imza sirküleri
 • Emekliler için: Emekli oldukları tarihte verilmiş olan kadro bilgisini gösteren belge
 • İstifa etmiş kişiler için: Çalıştığı dönemdeki kadro bilgisini gösteren belge
 • Hak sahibi vefat edenler için: Hak sahibinin vefat etmiş olduğu tarihteki kadro bilgisini göstermekte olan belge
 • 18 yaşından küçükler için: Velilerinden alınmış olan muvafakatname
 • Nüfus cüzdanının aslı
 •  1 adet biyometrik fotoğraf

Yukarıdaki belgeler, yeşil pasaport başvuru noktasında iken kişilerden istenmekte olup belgelerin eksik olmaması gerekmektedir.

Yeşil Pasaport Nasıl Çıkarılır?

Yeşil pasaport çıkartmak isteyen kişilerin ilgili evrakları tamamlayıp gerekli noktalara ödemeleri gerçekleştirerek bulundukları bölgede bulunan il nüfus müdürlüklerine girmesi gerekmektedir. İl nüfus müdürlüklerinde yeşil pasaport başvuru işlemleri gerçekleştirilmekte olup bu sayede ilgili kişinin başvurusu işleme alınmaktadır.

Yeşil Pasaport Avantajları Nelerdir?

Yeşil pasaportun pek çok avantajı bulunmakta olup bu avantajlarından ötürü gerekli şartları sağlayan kişilerin pasaporta başvurduğu bilinmektedir. Yeşil pasaport avantajları için genel hatlarıyla aşağıdaki gibi bir sıralama yapılması olanaklıdır:

 • Yeşil pasaport sahipleri, pasaport harcından muaf tutulmaktadır.
 • Avrupa ve Amerika dahil 160’ın üzerinde ülkeye vizesiz ya da kapıda vize ile gidilebilmektedir.

Yukarıdaki gibi sıralanabilen yeşil pasaport avantajlarının, birçok insanın pasaporttan yararlanarak çeşitli ülkelere seyahat ettiği bilinmektedir.

Bir önceki yazımız olan Yalnızca Kimlikle Gidilebilen Ülkeler başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ