01.03.2024 - Bilgi Vitrini & Sanal Ansiklopedi
Bilgi Vitrini

Lizbon Vize Başvuru İşlemleri

Lizbon Vize Başvuru İşlemleri

İçindekiler

Portekiz’in başkenti ve aynı zamanda en büyük şehri olan Lizbon’a seyahat etmek isteyen yabancı ülke vatandaşları, vize tabi tutulmaları halinde seyahat öncesinde kendi seyahat amaçlarına uygun Portekiz vizesi almalıdır.

Lizbon ziyaretleri için Türkiye’den yapılan Portekiz vize başvuruları hakkında merak edilenleri, Portekiz vize danışmanlık hizmeti sunan akredite acente Vizem.net danışmanlarından öğrendik.
Ankara ve İstanbul illerinde ikamet edenler için Lizbon vize işlemleri: 0850 241 1868

Lizbon Türk Vatandaşlarından Vize İstiyor Mu?

Lizbon’a gidecek olan Türk vatandaşlarından, sahip olunan pasaport türüne ve seyahat süresine bağlı olarak Portekiz vizesi istenebilmektedir. Umuma mahsus pasaport sahipleri vize almak zorundadır; hususi, hizmet ve diplomatik pasaport hamili Türk vatandaşları ise 180 günde 90 günü aşmayan seyahatleri için vizede muaf iken 90 günden uzun süreli seyahatleri için vize almak durumundadır.

Lizbon’a Gitmek İçin Vize Başvurusu

Lizbon için vize başvurusu aşağıdaki adımlar takip edilerek yapılmaktadır.

 • Lizbon seyahatinin amacına uygun olarak talep edilen Portekiz vizesi için gerekli evraklar hazırlanır.
 • Vize başvuru randevusu alınır.
 • Randevu gününde evrak teslimi, vize ücretinin ödenmesi ve biyometri işlemleri tamamlanır.

Lizbon Vizesi Nereden Alınır?

Lizbon vize başvuru işlemleri, kısa ve uzun süreli tüm Portekiz vize başvuruları bir aracı kurum olmadan doğrudan Portekiz Ankara Büyükelçiliği tarafından kabul edildiğinden, doğrudan Portekiz Ankara Büyükelçiliğinden alınabilir.

İstanbul ve çevresinde ikamet eden kişilerin kısa süreli Portekiz vize başvuruları için, Portekiz Ankara Büyükelçiliği ve Macaristan İstanbul Başkonsolosluğu arasında imzalanan anlaşma uyarınca 15 Mart 2011 tarihinden itibaren Macaristan İstanbul Başkonsolosluğuna yetki verilmiş ve konsolosluk ise vize başvurularını kabul etmek üzere aracı kurum AS Visa Solutions aracı kurumunu yetkilendirmiştir. İstanbul ve çevresindeki illerde ikamet eden Türk vatandaşları kısa süreli Lizbon vize başvurularını AS Visa aracılığı ile de yapabilmektedir. Sadece Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının AS Visa’dan başvuru yapmaları mümkündür. 

Lizbon Vizesi

Lizbon Seyahati için Gerekli Vize Evrakları Nelerdir?

Lizbon seyahati için gerekli vize evrakları; başvurulacak olan vize türüne, kişinin yaşına ve çalışma durumuna göre değişmektedir.
Tüm Portekiz vize başvurularında talep edilen standart vize evrakları aşağıda sıralanmıştır.

 • Portekiz vize başvuru formu
 • Sağlam ve geçerli, son 10 yıl içinde alınmış pasaport
 • Başvuru sahibinin kimlik fotokopisi
 • Başvuru sahibinin tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Güncel çekilmiş 2 adet biyometrik vize fotoğrafı
 • En az 30.000 euro teminatı bulunan seyahat sağlık sigorta poliçesi
 • Başvuru sahibinin kişisel banka hesap özeti
 • Masrafların sponsor tarafından karşılanması halinde sponsor dilekçesi ve sponsora ait belgeler
 • Vize harç dekontu
 • Tarih içeren gidiş dönüş ulaşım rezervasyon belgeleri
 • Tüm seyahat için konaklama rezervasyon belgeleri
 • Kişinin mesleğine ve çalışma durumuna dair belgeler

Lizbon Vizesi için Randevu Nasıl Alınır?

Lizbon için vize başvurusu doğrudan Portekiz Ankara Büyükelçiliğine yapılacak ise mail ile randevu oluşturulabilmektedir; başvuru AS Visa’dan yapılacak ise AS Visa internet sitesinden online olarak randevu oluşturulması gereklidir.

Lizbon Vize Başvurusu Kaç Günde Sonuçlanır?

Lizbon kısa süreli vize başvuruları 15 gün içinde; uzun süreli vize başvuruları ise 30 gün içerisinde sonuçlanmaktadır. Eksik ya da hatalı evrak sunulması veya iş yoğunluğunun yüksek olduğu dönemlerde başvuru yapıldığında, vize işlem süreleri uzayabilmektedir.

Lizbon Vize Başvurusu Nasıl Takip Edilir?

Lizbon vize başvurusu doğrudan Portekiz Ankara Büyükelçiliğine yapılmışsa, Portekiz vize takip işlemleri sconsular.ankara@mne.pt adresine mail atılarak yapılabilir.
AS Visa’dan yapılan Portekiz vizesi başvurularında ise AS Visa internet sitesindeki online takip sistemi üzerinden Portekiz vize sorgulama işlemleri yapılabilir. AS Visa websitesindeki “Başvuru Takibi” sekmesine gidilerek, işlem tipi, başvuru yapılan şube ve başvuru yılı seçilir, başvuru esnasında verilen fiş üzerinde yer alan başvuru referans numarasının son 6 rakamı yazılarak vize başvuru durumu sorgulanır. Portekiz Büyükelçiliğine yapılan başvurular mail yolu ile kontrol edilebilir.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ